RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska biblioteka na dworcu najpiękniejsza na świecie

Biblioteka na dworcu w Rumi (fot. facebook.com/Sikora Wnętrza)
Biblioteka na dworcu w Rumi (fot. facebook.com/Sikora Wnętrza)

Najnowsze

Popularne

Stacja Kultura, biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi, została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design”, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.

Małgorzata Kanownik z Instytutu Książki powiedziała, że Stacja Kultura mieszcząca się na dworcu kolejowym w Rumi (Pomorskie, aglomeracja trójmiejska) pokonała projekty z Kanady, Chin i USA. Wyboru najlepszego projektu dokonało jury, składające się z reprezentantów Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (ALA – American Library Association) oraz Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz (IIDA – International Interior Design Association).

Relaksujące esy-floresy. Kolorowanki dla dorosłych podbijają świat

Na pytanie, która z kolorowanek jest jej ulubioną, nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć. – Może pokój z wypadającymi książkami, bo w domu zawsze...

zobacz więcej

Wręczenie nagród odbędzie się na Florydzie

Jak dodała Kanownik, w konkursie laureaci ogłaszani są co dwa lata. Przy ocenie placówek z całego świata brane są pod uwagę: estetyka, kreatywność i funkcjonalność wnętrz bibliotecznych. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach, dla placówek o powierzchni do i powyżej 30 tys. stóp kw., bibliotek specjalistycznych, akademickich i obiektów jednoprzestrzennych. W tej ostatniej kategorii zwyciężyła biblioteka w Rumi. Wręczenie nagród odbędzie się 26 czerwca w Orlando na Florydzie.

Stacja Kultura zajmuje 80 proc. budynku dworca w Rumi. Na powierzchni ponad 1 tys. m kw. znajdują się: wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia, pracownia plastyczna, fotograficzna, pomieszczenie dla organizacji pozarządowych i dwie sale konferencyjne. Powstała we wrześniu 2014 r. według projektu pracowni Sikora Wnętrza. Inwestycja została zrealizowana w ramach rządowego Programu „Biblioteka+Infrastruktura bibliotek” 2011 - 2015, prowadzonego przez Instytut Książki. Na aranżację wnętrz oraz zakup i montaż wyposażenia bibliotecznego otrzymała z programu 735 tys. zł. – Cieszymy się bardzo, że dzięki wsparciu państwa biblioteki mogą wyglądać właśnie tak, że są uznawane za najpiękniejsze na świecie – podkreśliła Kanownik.

Więcej niż biblioteka

zobacz więcej

Poczekalnia dworcowa i biblioteka

Krystyna Laskowicz, dyrektor Stacji Kultura Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi powiedziała, że Stacja Kultura jest takim miejscem, które łączy w sobie elementy kultury, biblioteki i kolejowe. Jak dodała do symboliki kolejowej nawiązują np. elementy czarno–czerwone przypominające barwy starej lokomotywy, regały stylizowane na tory kolejowe, stary zegar, napis „Stacja Kultura” oraz sofy tworzące przedział kolejowy. – Tak jak na dworcu kolejowym przestrzeń jest otwarta, każdy może przyjść, wejść, posiedzieć, przeczytać książkę, gazetę i pójść dalej – dodała.

Stacja Kultura jest skomunikowana z poczekalnią dworcową. – Tworzymy pewną całość i jesteśmy częścią takiej społecznej przemiany tego miejsca, w którym każdy coś znajdzie dla siebie. Cała przestrzeń wokół się zmieniła; bo był to zdegradowany, brudny dworzec, a dziś jest to miejsce, o którym wszyscy wiedzą i znają – dodała Laskowicz. Podkreśliła, że trzypoziomowa biblioteka działa w budynku dworca kolejowego, który jest częścią węzła komunikacyjnego, gdzie zatrzymują się pociągi, a autobusy miejskie mają swoje pętle. – Jest to miejsce, przez które przepływają codziennie tłumy ludzi i Stacja Kultura to odczuwa, bo ci ludzie uczestniczą w naszych wydarzeniach, a liczba czytelników wzrosła o 50 proc. – zauważyła dyrektor.

Biblioteka nie jest „obciachem”

Poinformowała, że w minionych kilku latach liczba czytelników w bibliotece głównej wzrosła z ok. 4 tys. do 6,4 tys. W tym samym czasie wzrosła też liczba czytelników w pozostałych trzech filiach biblioteki w mieście, z 7,3 tys. do 12,1 tys. To oznacza, że odsetek korzystających z bibliotek wśród mieszkańców Rumi wzrósł z 16 proc. w 2013 r. do 25,5 proc. w chwili obecnej.

Rumia ma 47 tys. mieszkańców. – Okazuje się, że ludzie mają potrzebę przebywania w ładnych miejscach, które ich przyciągną, pokażą, że czytanie, że biblioteka nie jest „obciachem”, tylko jest interesującym miejscem – dodała Laskowicz. W budynku dworca w Rumi, oprócz biblioteki, działają kasy biletowe, kawiarenka i bar „Zakładka”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej