Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Papier rozkłada się miesiąc, a plastik... Sprawdź naszą infografikę na Dzień Ziemi

W Polsce wytwarza się rocznie 142 mln ton odpadów, a zagrożonych jest ponad 1100 gatunków zwierząt – podaje GUS. W piątek przypada światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji sprawdziliśmy, jak długo rozkładają się używane na co dzień opakowania i przedmioty.

Nawet skórka banana rozkłada się dopiero po kilku tygodniach, zwykły niedopałek papierosa potrzebuje na to nawet 12 lat. Jeszcze więcej zajmuje to metalowym puszkom po konserwach, które rozkładają się dopiero po pół wieku. Reklamówki z plastiku „znikają” po 10-20 latach, a papierowe torby po około miesiącu. Jednak plastikowe siatki są łatwiejsze w recyklingu.

Ile ton srebra Apple odzyskał ze starych iphonów? Akcja giganta

Firma Apple odzyskała w zeszłym roku ok. 40 mln ton starych iPhone’ów i innego sprzętu elektronicznego. W ramach programu recyklingu ze złomu...

zobacz więcej

Według danych za 2014 r. w Polsce wytwarza się rocznie 142 mln ton odpadów, z czego 7 proc. stanowią odpady komunalne.

11,45 proc. energii zużywanej w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych, a na ochronę środowiska przeznaczamy rocznie 14,2 mld zł (dane za 2014 r.)

Odpowiedzialność za Ziemię

W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje imprezy plenerowe mające na celu promowanie prośrodowiskowych zachowań.

(graf. tvp.info)

źródło:
Zobacz więcej