RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Najlepsza rewitalizacja”. Mury przetrwały wojnę, inwestor to docenił

Kamienica przetrwała wojnę (fot. facebook.com/Warszawy historia ukryta)
Kamienica przetrwała wojnę (fot. facebook.com/Warszawy historia ukryta)

Prywatny inwestor kupił przedwojenną kamienicę w centrum Warszawy i postanowił ją wyremontować. Zrobił to jednak w niecodzienny sposób: część fasady, na której zachowały się ślady po kulach z II wojny światowej, zostawił w niezmienionym stanie i zabezpieczył pancernym szkłem. Całość wygląda niesamowicie.

Koniec akcji poszukiwawczej po zawaleniu kamienicy na stołecznej Pradze. Nikogo nie znaleziono

Przy użyciu kamer termowizyjnych strażacy przeczesywali gruzowisko po zawaleniu części kamienicy na warszawskiej Pradze-Północ. Potwierdzono, że...

zobacz więcej

Budynek znajduje się przy ul. Wilczej 72. Prosty wystrój fasady zyskał jeszcze przed wojną, gdy postanowiono skuć wszelkie ozdobniki. Podczas Powstania Warszawskiego kamienica znalazła się w centrum walk. Powstańcy bronili jej przez 63 dni.

Zachowane ślady

Mocne mury przetrwały wojnę. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat kamienica nie była wcale remontowana, dlatego zachowały się na niej ślady po kulach.

W 2000 roku budynek przeszedł w ręce prywatnego inwestora, a ten postanowił ją odnowić. Zrobił to jednak w nietypowy sposób, który mógłby być wzorem dla innych. Część starej fasady zachowano za pancernymi szybami. Widać tam ślady po kulach. Tak o to udało się uratować pamiątkę z przeszłości.

tvp.info

(fot. facebook.com/Warszawy historia ukryta)
(fot. facebook.com/Warszawy historia ukryta)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej