RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiadomość w butelce dotarła po 108 latach

Najstarsza na świecie odnaleziona wiadomość w butelce (fot. Marine Biological Association/PA )

Kiedy pewien biolog wrzucił do morza butelkę z umieszczoną w środku informacją, by osoba, która ją znajdzie, skontaktowała się z nim, nie spodziewał się, że jego wiadomość dotrze do odbiorcy po 108 latach. Wg Księgi rekordów Guinnessa to najstarsza odnaleziona tego typu wiadomość na świecie.

Pięć goli i cztery wpisy do Księgi rekordów Guinnessa za jednym zamachem. Lewandowski odebrał certyfikaty

Cztery certyfikaty za wpisy do Księgi rekordów Guinnessa odebrał w Monachium Robert Lewandowski. Znalazł się w niej dzięki strzeleniu dla Bayernu...

zobacz więcej

Niemka, która odnalazła butelkę z informacją, dostanie symboliczna nagrodę, którą przewidział dla znalazcy naukowiec – jest to jeden szyling.

George Parker Bidder wrzucił do morza 1000 butelek z wiadomościami. Ta, którą znalazła niemiecka emerytka Marianne Winkler w 2015 r. podczas wakacji na jednej z Wysp Północnofryzyjskich, została wrzucona do morza 30 listopada 1906 r. Od tego czasu minęło dokładnie 108 lat, cztery miesiące i 18 dni.

W butelce pani Winkler i jej mąż znaleźli kartkę pocztową z prośbą, napisaną w trzech językach – po angielsku, niemiecku i duńsku – by kartkę dostarczyć do Morskiego Towarzystwa Biologicznego w Plymouth.

Winklerowie postąpili zgodnie z instrukcją i wysłali kartkę pod adres podany przez G.P. Biddera. Nie zdawali sobie jednak sprawy, jak stara była „morska wiadomość”.

Rekordy i stare szylingi

Morskie Towarzystwo Biologiczne w Plymouth, założone w 1884 r., nadal istnieje. Gdy przyszła przesyłka od Winklerów zaskoczenie było wielkie, ale nadal żywa była pamięć o G.P. Bidderze, który przez sześć lat (1939-1945) był prezesem Towarzystwa. Naukowiec zmarł w 1954 r. w wieku 91 lat. Eksperyment z butelkami pozwolił mu udowodnić teorię głębokich prądów na Morzu Północnym, które przepływają ze wschodu na zachód.

Nagroda dla znalazcy, którą w 1908 r. obiecał Bidder, czyli szyling, była z wdzięcznością przyjmowana przez marynarzy w tamtych latach.

– Znaleźliśmy starego szylinga, kupiliśmy go na aukcji w internecie i wysłaliśmy do pani Winkler razem z podziękowaniami – powiedział rzecznik prasowy Towarzystwa Guy Baker.

Pani Winkler znalazła się też w Księdze rekordów Guinnessa. Znaleziona przez nią butelka z wiadomością okazała się o dziewięć lat starsza od tej, która figurowała na czele listy – tamtą znaleziono na Sztelandach w 2013 r. i dryfowała przez 99 lata i 43 dni.

(fot. Marine Biological Association/PA )

źródło:
Zobacz więcej