RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Cała ta teoria o naczelniku państwa jest śmiechu warta”

– Rząd musi być zwarty, musi myśleć wspólnymi celami. Te resortowe kłopoty, które — uczciwie mówiąc — są w rządzie, muszą zostać twardą ręką przełamane. Była teraz ostatnio narada w rządzie, która miała temu służyć - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „wSieci” o rządzie Beaty Szydło.

„Prezydent poczuł się zaniepokojony bulwersującymi scenami w parlamencie”

We wtorek rano prezydent zapozna się z listem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w sprawie czwartkowego głosowania nad wyborem Zbigniewa...

zobacz więcej

Tygodnik „wSieci” przeprowadził wywiad z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

– Chciałbym jednak, by było jasne, że na Pałac Prezydencki nie mam najmniejszego wpływu. Najmniejszego. Zupełnie – mówił Kaczyński. Wyjaśniał, że silna tendencja w środowisku Andrzeja Dudy, aby być „oddzielnie, samodzielnie, autonomicznie” pojawiła się jeszcze w kampanii wyborczej.

– Ja to zaakceptowałem, choćby dlatego, że nie miałem innego wyjścia – tłumaczył tygodnikowi Kaczyński podczas wywiadu.

Dodał, że szanuje autonomię prezydenta, który chce być bardzo samodzielny.

– Chyba go bardzo bolą te opowieści, że może być od kogoś zależny, jego otoczenie jakoś wyjątkowo to przeżywa. Szanuję to, ale chcę, by było jasne: prezydent to prezydent, ja to ja – mówił Jarosław Kaczyński braciom Karnowskim.

„Desperacja polityczna”. Premier Szydło zniesmaczona zachowaniem opozycji w sprawie rezolucji PE

zobacz więcej

Wpływ na rząd jest normalny

Przewodniczący PiS przyznał, że inaczej wygląda jego relacja z Beatą Szydło.

– Nie ukrywam, że miałem na kształt tego rządu pewien wpływ i ponoszę za jego działania pewną współodpowiedzialność – mówił. Zapewni jednak, że nie steruje pracami rządu z tylnego siedzenia.

– Przeświadczenie, że ja panią premier wzywam i mówię jej, co ma robić, jest nieprawdziwe – zaznaczył. Wyjaśnił, że jego wpływ na rząd, to „normalny, typowy dla wpływów szefa partii rządzącej w państwach demokratycznych”. – Cała ta teoria o naczelniku państwa jest śmiechu warta – mówił.

„Muszą zostać twardą ręką przełamane”. Kaczyński o kłopotach rządu

– Rząd musi być zwarty, musi myśleć wspólnymi celami. Te resortowe kłopoty, które – uczciwie mówiąc – są w rządzie, muszą zostać twardą ręką...

zobacz więcej

Jarosław Kaczyński pytany czy możliwa jest w najbliższym czasie rekonstrukcja rządu powiedział, że „przedwcześnie na takie słowo, podsumowanie działań rządu planowane jest na koniec roku”.

Szef PiS powiedział jednak, że pewne problemy z ministerstwami są. – Rząd musi być zwarty, musi myśleć wspólnymi celami. Te resortowe kłopoty, które — uczciwie mówiąc — są w rządzie, muszą zostać twardą ręką przełamane. Była teraz ostatnio narada w rządzie, która miała temu służyć.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej