Premier Czech gotowy na pozew przeciw Brukseli ws. kwot migrantów

Premier Czech chce zablokować powstanie stałego systemu relokacji migrantów (fot. PAP/EPA/JORGE ZAPATA)

Czechy zapowiadają pozew przeciwko Brukseli. Premier Bohuslav Sobotka powiedział, że jeśli Komisja Europejska przeforsuje stały system relokacji imigrantów, jego rząd wystąpi na drogę sądową.

Merkel krytykowana przez poprzednika. „Europa nie może stać się nową ojczyzną dla milionów uchodźców”

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl skrytykował na łamach dziennika „Tagesspiegel” politykę migracyjną rządu Angeli Merkel. 86-letni polityk...

zobacz więcej

W wywiadzie dla telewizji Prima szef czeskiego rządu wyraził przekonanie, że wspólnie z innymi krajami uda mu się nie dopuścić do powstania stałego systemu rozdzielania imigrantów. Bohuslav Sobotka uważa, że o pomyśle Komisji Europejskiej powinni dyskutować nie ministrowie, a Rada Europejska, bowiem decyzje na jej forum muszą zapadać jednomyślnie.

Bohuslav Sobotka zapowiedział, że jeśli nie uda się zablokować przyjęcia tak zwanych kwot, to wykorzysta wszelkie dostępne środki prawne. W tej sprawie premier może liczyć na poparcie praktycznie całej czeskiej sceny politycznej. Już wcześniej przedstawiciele zarówno partii koalicyjnych jak i opozycyjnych zapowiedzieli, że podzielają stanowisko rządu.

Wielu z nich już jesienią apelowało do Sobotki, aby Czechy przyłączyły się do pozwu złożonego w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu przez Słowację i Węgry. Wtedy chodziło o kwoty przyjęte przez ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej we wrześniu ubiegłego roku.

źródło:
Zobacz więcej