Powiększyła się rodzina hipopotamów

Długo oczekiwany samczyk hipopotama karłowatego urodził się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Maluszek jest zdrowy i przebywa pod troskliwą opieką mamy.

Wrocławski maluszek ma dopiero tydzień. Jego mama – Elpunia kilka lat temu przyjechała z Krakowa. Tata to 19-letni Carlos. Mały hipcio jest ich drugim dzieckiem. Rok temu urodziła się dziewczynka.

We wtorek mama po raz pierwszy wyprowadziła małego hipopotama na wybieg. Na razie to pięciokilogramowy maluszek, ale kiedy dorośnie może ważyć nawet 270 kilogramów.

Na wolności hipopotamy karłowate zamieszkujące równikową Afrykę zagrożone są wyginięciem. Głównym powodem ich kłopotów jest wycinanie tamtejszych lasów.

Szacuje się, że na wolności żyje zaledwie 3 tysiące hipopotamów karłowatych. Są roślinożercami.

Hipopotam karłowaty objęty jest Europejskim Programem Ochrony Gatunków. Dzięki temu wrocławski hipcio wyjedzie w świat by spotkać swoją partnerkę. Ich potomstwo będzie miało szansę powrócić do Afryki.

Samczyki hipopotamów karłowatych rodzą się wyjątkowo rzadko, częściej na świat przychodzą dziewczynki. Dlatego w kolejce po wrocławskiego maluszka jest już kilkanaście ogrodów zoologicznych.

źródło:
Zobacz więcej