Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rosyjskie myśliwce prawie otarły się o amerykański okręt na Bałtyku

USS „Donald Cook” znajdował się na międzynarodowych wodach Bałtyku (fot. PAP/Adam Warżawa)

Rosyjskie myśliwce dwukrotnie przeleciały we wtorek niebezpiecznie blisko amerykańskiego okrętu wojskowego na Bałtyku – informuje telewizja CNN. Do jednego z incydentów doszło podczas wspólnych ćwiczeń polsko-amerykańskich. AP podaje, że podobne wydarzenie miało miejsce także w środę.

Niszczyciel USS Donald Cook wpłynął do portu w Gdyni

Amerykański niszczyciel USS Donald Cook wpłynął w piątek rano do portu w Gdyni. – To rutynowa wizyta, jej celem wzmocnienie relacji między Polską a...

zobacz więcej

Według CNN, która powołuje się na źródła w Pentagonie, nieuzbrojone rosyjskie myśliwce SU-24, przeleciały we wtorek dwukrotnie w bliskiej odległości od niszczyciela USS „Donald Cook”. Okręt ten znajdował się na międzynarodowych wodach Bałtyku. Podczas jednego z incydentów na pokładzie amerykańskiego niszczyciela znajdował się polski helikopter, który wykonywał misję treningową.

Waszyngton zaniepokojony

Informację potwierdził rzecznik Białego Domu Josh Earnest, który przyznał, że Waszyngton niepokoi je takie zachowanie. – Ten incydent jest całkowicie niezgodny z profesjonalnymi normami sił zbrojnych operujących w pobliżu siebie na wodach międzynarodowych i w międzynarodowej przestrzeni powietrznej – podkreślił Earnest.

Amerykański dziennik „USA Today” wskazał, że incydent wydarzył się podczas wspólnych ćwiczeń z Polską i innymi krajami NATO na Bałtyku. Informacji nie potwierdził ten informacji ani jej nie zaprzeczył. – To typowe prowokacyjne zachowanie Rosjan demonstrujące wrogość do NATO, o czym od dawna mówiliśmy – skomentował.

Zdaniem jednego z amerykańskich urzędników, który rozmawiał z CNN na ten temat, incydent ten można uznać jako „wiadomość wysłaną od Rosji Polsce”.

Będzie formalny protest w Moskwie

Wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia zostały zakłócone. Dowódcy amerykańskiej Marynarki Wojennej uważają działania Rosjan za niebezpieczne i rozważają złożenie formalnego protestu w Moskwie.

USS „Donald Cook” to niszczyciel rakietowy zintegrowany z systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Aegis. Jego obecność na Bałtyku ma być dowodem na zaangażowanie USA w zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i innym sojusznikom z NATO w naszym regionie.

8 kwietnia okręt wpłynął do portu w Gdyni. Przed incydentem z udziałem rosyjskich myśliwców USS „Donald Cook” był śledzony przez rosyjski okręt wywiadowczy.

źródło:
Zobacz więcej