RAPORT

Pogarda

„Ta zbrodnia dotknęła cały naród”. Pamięć o ofiarach Katynia

Najnowsze

Popularne

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej prezydent Andrzej Duda uczci pamięć ofiar NKWD. Po godz. 11 w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego zasadził Dąb Pamięci, poświęcony Polakom zamordowanym w 1940 roku.

Po tej uroczystości, w Pałacu Prezydenckim rozpocznie się (o godz. 12.30) lekcja historii poświęcona Zbrodni Katyńskiej. Jednym z prowadzących zajęcia z młodzieżą będzie dyrektor Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Zawistowski, który tłumaczy, że podczas lekcji młodzież dowie się jak wielką stratą dla Polski było wymordowanie z rozkazu Stalina około 22 tysięcy Polaków.

– Przede wszystkich trzeba sobie uświadomić, że ta zbrodnia dotknęła cały naród, a z rąk sowietów zginęli nie tylko oficerowie Wojska Polskiego, ale także naukowcy, lekarze, urzędnicy, czyli elita II Rzeczpospolitej zamieszkująca głównie Kresy - tereny zajęte w 1939 roku przez Związek Radziecki – mówi Andrzej Zawistowski.

Zawistowski przypomina, że Polacy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach Związku Radzieckiego, ponieważ byli niebezpieczni dla okupantów – zarówno Niemców, jak i Rosjan. Zbrodnia katyńska była odpowiednikiem niemieckiej akcji AB, w której to Niemcy mordowali polskie elity.

„Zwycięstwo krwi wiedzie ku wolności”. 76. rocznica Katynia

W Katyniu rozpoczęły się uroczystości związane z 76. rocznicą zbrodni katyńskiej. Uroczystości na Cmentarzu Katyńskim rozpoczęły się modlitwą i...

zobacz więcej

Elita II Rzeczpospolitej

Lekcję będzie również prowadziła Kamila Sachnowska z IPN, która podkreśla, że trzeba uświadamiać wszystkim, kto należał do elity II Rzeczpospolitej i co oznaczało jej zniszczenie. – Polacy powinni wiedzieć, że Polska w zbrodni katyńskiej straciła ludzi, których potencjał był nie do przecenienia, którzy bardzo wiele Polsce mogli dać – mówi.

Poza tym – dodaje Kamila Sachnowska – zbrodnia katyńska oznaczała nie tylko śmierć 22 tysięcy osób, ale była tragedią dla ich rodzin, które nie wiedziały, co się stało i przez lata nie mogły głośno mówić, kto dokonał mordu.

Dzień Pamięci jest obchodzony w rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej przez radio niemieckie, 13 kwietnia 1943 roku. Wtedy to Berlin podał komunikat o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Polaków strzałem w tył głowy mordowali funkcjonariusze NKWD. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej