RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Znamy Młodego Muzyka Roku. 18-letni saksofonista pojedzie na „młodą” Eurowizję

Najnowsze

Popularne

18-letni Łukasz Dyczko został Młodym Muzykiem Roku. Wygrał ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego artystę, grającego na jednym z klasycznych instrumentów. Finał, transmitowany przez TVP Kultura, odbył się w podwarszawskich Otrębusach. Projekt jest akcją medialną, promującą młode talenty. Zwycięzca będzie reprezentować Polskę w finale konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków.

Polka wygrała Eurowizję. Viktoria Nowak najlepszą tancerką

zobacz więcej

Młody saksofonista zachwycił jury fenomenalnym wykonaniem „Rapsodii” Andre Waigneina. Nagrodę specjalną, czyli udział w koncercie wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, otrzymała flecistka Marianna Żołnacz. Ulubieńcem Publiczności został natomiast trębacz Lennard Czakaj.

Siedmioro muzyków

Ogółem w finale, który odbył się w siedzibie Zespołu „Mazowsze”, usłyszeliśmy siedmioro muzyków. Oprócz Dyczki, Żołnacz i Czakaja, byli to: pianistka Rozalia Kierc, skrzypaczka Marta Gidaszewska, flecista Daniel Mieczkowski oraz saksofonista Karol Mastalerz.

Jury pod przewodnictwem Włodka Pawlika oceniało nie tylko doskonałość techniczną i muzykalność, ale przede wszystkim siłę wyrazu młodych artystów. – To jest konkurs wyłaniający tych najlepszych z najlepszych – mówił TVP Info Pawlik.

Młodzi widzowie

Młodzi instrumentaliści wystąpili z orkiestrą symfoniczną. Każdy wykonywał krótki utwór, któremu bacznie przysłuchiwali się jurorzy. Jak podkreślają organizatorzy, oprawa konkursu miała przyciągać zwłaszcza młodych widzów do świata muzyki klasycznej. To oni dostali czwarty głos jurorski w konkursie, a wyboru mogli dokonać dzięki systemowi audiotele.

Zwycięzca, oprócz biletu do Kolonii na finał konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, który odbędzie się 3 września, otrzymał też nagrody dodatkowe: nagrodę w wysokości 15 tys. zł ufundowaną przez dr. Zdzisława Bujanowskiego – dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz nagrodę ufundowaną przez Orkiestrę Sinfonia Iuventus, którą jest zagranie wspólnego koncertu.

teraz odtwarzane
Łukasz Dyczko – finał

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej