Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Cameron ujawnił zeznania podatkowe i przeprosił Brytyjczyków

Po wybuchu afery „Panama Papers” poparcie dla Davida Camerona spadło (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Zgodnie z obietnicą David Cameron ujawnił swoje zeznania podatkowe. Zrobił to pod naciskiem opinii publicznej po wybuchu afery „Panama papers”. Przeprosił, że od początku nie grał w otwarte karty potwierdzając, iż jego ojciec prowadził interesy w rajach podatkowych.

Cameron przyznaje, że czerpał zyski z funduszu w raju podatkowym

Cztery dni po wybuchu afery „Panama papers” premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyznał, że miał udziały w funduszu powierniczym utworzonym...

zobacz więcej

Z opublikowanych przez Camerona dokumentów wynika, że w ciągu ostatnich sześciu lat zarobił ponad milion funtów i że zapłacił od tego 402 tys. funtów podatku. Jeszcze przed dojściem do władzy w 2010 roku sprzedał wszystkie posiadane akcje. Odziedziczył również 300 tys. po ojcu, a od matki otrzymał kolejnych 200 tys. funtów.

Masa spadkowa

W masie spadkowej były między innymi zyski osiągnięte przez Iana Camerona dzięki inwestycjom na Bahamach. Zajmował się tym współzałożony przez niego fundusz inwestycyjny Blairmore. Właśnie informacje o tej spółce offshore ujrzały światło dzienne po wycieku milionów dokumentów z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca.

Brytyjskie media zwracają uwagę, że skarb państwa pokrywa koszt mieszkania szefa rządu na Downing Street, garderobę Davida Camerona i podróże jego oraz jego żony Samanthy. Przez ostatnie sześć lat na ten cel z pieniędzy podatników wydano ponad 50 tys. funtów.

Gazety wskazują także, że w historii brytyjskiej demokracji tak szczegółowe zeznania podatkowe prezentowali dotąd publicznie jedynie kandydaci na burmistrza Londynu w wyborach w 2012 roku.

Berlusconi wśród zamieszanych w aferę panamską

Listę pierwszych stu nazwisk spośród ośmiuset Włochów zamieszanych w aferę „papierów panamskich” opublikował w piątek, jako jedyne pismo we...

zobacz więcej

Teraz Wielka Brytania czeka, aż swoje zeznania opublikuje kanclerz skarbu George Osborne, który również złożył taką obietnicę.

Miliony dokumentów

Afera „Panama papers” wybuchła, gdy z panamskiej kancelarii adwokackiej Mossack Fonseca wypłynęło około 11,5 mln dokumentów dotyczących około 200 tys. fasadowych firm, których celem było ukrywanie przed fiskusem pieniędzy bogaczy w rajach podatkowych. Kancelaria oświadczyła już, że te dokumenty są autentyczne.

W aferze przewijają się nazwiska wielu znanych polityków, sportowców i celebrytów. Przypuszczalnie w rajach podatkowych wielomiliardowe zyski ukrywał prezydent Rosji Władimir Putin.

Wśród właścicieli firm w rajach podatkowych znajdowali się również, według „Süddeutsche Zeitung”, między innymi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz, brat prezydenta Chin Xi Jinpinga, piłkarz Leo Messi czy gwiazdor filmów akcji Jackie Chan.

źródło:
Zobacz więcej