RAPORT

Kampania 2020

Chińczycy przejęli port w Pireusie. „Jedwabny Szlak robi się krótszy”

Port w Pireusie (fot. Milos Bicanski / Stringer / Getty Images)

Pekin umocnił swój przyczółek w Europie. Chiński armator COSCO (China Ocean Shipping Company) przejął większość udziałów greckiego portu w Pireusie. Umowę w tej sprawie w obecności premiera Grecji Aleksisa Ciprasa podpisano z szefem COSCO Xu Lirongiem.

Chińczycy coraz mocniejsi w Europie. Ich inwestycje wzrosły o 30 proc.

11 umów na inwestycje o łącznej wartości 9,6 mld dolarów podpisały w UE chińskie firmy w pierwszym kwartale tego roku. To o jedną trzecią więcej...

zobacz więcej

Dzięki tej umowie „Jedwabny Szlak robi się krótszy” – powiedział szef greckiego rządu, cytowany przez państwową telewizję grecką ERT. Według informacji greckiego funduszu prywatyzacyjnego za 67 proc. udziałów w porcie Grecja otrzyma 368,5 miliona euro. Ponadto armator COSCO zobowiązał się zainwestować w ten port 350 milionów euro.

COSCO już wcześniej kupił dwa terminale portu w Pireusie i był typowany na nabywcę 67 proc. udziałów, które państwo greckie posiada w firmie zarządzającej tym portem.

Prywatyzacja w zamian za pomoc

Władze w Atenach zgodziły się na ambitny program prywatyzacji, opiewający na 50 mld euro, w ramach ustaleń z wierzycielami Grecji, które pozwoliły uruchomić kolejny pakiet pomocowy dla tego kraju. Grecka prasa podkreśla jednak, że do osiągnięcia tego celu jest jeszcze bardzo daleko, bo dotychczas z prywatyzacji wpłynęło do kasy państwowej nie więcej niż 3 miliardy euro.

Grecy protestują przeciwko prywatyzacji lotnisk. Większość lotów krajowych odwołana

W Grecji trwa 24-godzinny strajk pracowników lotnictwa cywilnego, którzy protestują przeciwko prywatyzacji portów lotniczych. Odwołano większość...

zobacz więcej

Grecja sprzedaje lotniska

Sprzedaż udziałów państwa w porcie w Pireusie jest drugą wielką prywatyzacją w Grecji. W grudniu ub.r. Ateny podpisały umowę z niemiecką firmą Fraport AG na prywatyzację 14 regionalnych lotnisk, w tym na wyspach Mykonos, Santorini, Korfu i Rodos. Sprzedaż przyniesie Grecji 1,23 mld euro. Porozumienie ma w pełni wejść w życie jesienią 2016 r. Do 2020 roku Fraport zobowiązał się zainwestować w infrastrukturę na greckich lotniskach 330 mln euro.

Planowana jest też między innymi prywatyzacja portu w Salonikach, kolei państwowych i sieci gazowej.

Umowę w tej sprawie sprzedarzy portu podpisano w obecności premiera Grecji Aleksisa Ciprasa podpisano z szefem COSCO Xu Lirongiem(fot. PAP/EPA/ANDREA BONETTI/ PM OFFICE HANDOUT)

źródło:

Zobacz więcej