RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Choruje i żyje w złych warunkach. Papudze Pippi Langstrump grozi uśpienie

Douglas mieszka w ogrodzie zoologicznym w Malmoe (fot. youtube.com)
Douglas mieszka w ogrodzie zoologicznym w Malmoe (fot. youtube.com)

Nie jest tak znana jak inne gwiazdy filmowe, ale zapadła w pamięć wielu widzów. W filmie „Pippi w kraju Taka-Tuka” z 1970 roku kolorowa papuga Rozalinda była nieodłączną towarzyszką głównej bohaterki. 49-letniemu ptakowi, który w rzeczywistości jest samcem i nazywa się Douglas, grozi uśpienie – jeśli nie znajdzie nowego domu.

Rozella aresztowana na granicy z Ukrainą. Papuga bez „papierów” jechała do Polski

Zagrożoną wyginięciem papugę w klatce przykrytej materiałem i ukrytą w bagażniku próbował przemycić do Polski Ukrainiec. Rozella białolica warta...

zobacz więcej

Ptak, poza rolą w filmie, w życiu często miał pod górkę. Od 2006 roku Douglas mieszka w ogrodzie zoologicznym w Malmoe. Od tamtej pory jego życie było zagrożone już co najmniej dwa razy.

Ciężkie życie „Imigranta”

Najpierw, gdy Inspekcja Weterynaryjna zakwestionowała jego dokumenty, sugerując, że został przywieziony do Szwecji nielegalnie.„Imigranta” udało się ocalić dzięki zaangażowaniu gazety „Aftonbladet”. Tabloid zebrał 50 tysięcy podpisów w obronie papugi i ptakowi darowano życie. Apel podpisała też aktorka Inger Nilsson, która grała Pippi w serii filmów o rudowłosej dziewczynce. Trzy lata temu życie Douglasa znów było wystawione na niebezpieczeństwo - gdy w zoo w Malmoe wybuchł pożar.

Douglas pójdzie do uśpienia?

Szwecja to jednak nie jest kraj dla starych papug. Tym razem śmiertelnym zagrożeniem dla Douglasa jest uznanie przez weterynarzy, że ptak żyje w złych warunkach. Douglas mieszka z inną papugą, samicą, w klatce o powierzchni 3,3 metra kwadratowego. Okazuje się, że zgodnie ze szwedzkimi przepisami, powinno to być 30 metrów kwadratowych, a wysokość klatki musi wynosić co najmniej 3 metry. Ogród zoologiczny w Malmoe nie dysponuje jednak tak dużymi klatkami, a nie chce trzymać Douglasa w wolierze na powietrzu, bo ze względu na wiek częściej choruje. Jedynym ratunkiem dla słynnej papugi jest więc osoba, która zechce zapewnić jej dożywotnią opiekę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej