Putin uznany za „wroga ludu”? Rosyjski sąd będzie się musiał zastanowić

O pozwie przeciwko prezydentowi poinformowała w czwartek niezależna telewizja Dożd (fot. PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL)

Takiego procesu w Rosji nie było. Sąd Arbitrażowy obwodu saratowskiego przyjął do rozpatrzenia pozew o uznanie prezydenta Rosji Władimira Putina za „wroga ludu” oraz „przyjaciela oligarchów i czynowników”. Sąd zobowiązał Putina lub jego pełnomocnika do odniesienia się do tych zarzutów.

To z nią romansuje Putin? „Plotki od Waszyngtonu po Azję”

Wiek już słuszny, ale krew gorąca. 64-letni Władimir Putin po rozwodzie z Ludmiłą obficie korzysta z uroków życia. Według amerykańskiego tygodnika...

zobacz więcej

O pozwie przeciwko prezydentowi poinformowała w czwartek niezależna telewizja Dożd. Skargę w sądzie w Saratowie (840 km na południowy wschód od Moskwy) złożył mieszkaniec Bałakowa, innego miasta w obwodzie saratowskim, Nikołaj Suworow. Zażądał on dymisji Putina.

W opinii Suworowa prezydenta należy zdymisjonować jako „wroga ludu, przyjaciela oligarchów i czynowników za rozgrabienie Rosji, pauperyzację narodu rosyjskiego, a także wzbogacenie urzędników, bankierów i miliarderów-grabieżców”.TV Dożd przekazała, że sąd zobowiązał Putina lub jego pełnomocnika do odniesienia się do pozwu najpóźniej do 25 kwietnia. Termin wstępnej rozprawy sąd wyznaczył na 28 kwietnia.

„Walka z korupcją to nasza narodowa zabawa”, czyli skąd wziął się majątek Putina

– Putin jest skorumpowany. Wiemy o tym od wielu, wielu lat – z całego 30-minutowego reportażu BBC zatytułowanego „Tajne bogactwa Putina” to zdanie...

zobacz więcej

Skargi przeciwko Putinowi

W lutym 2016 roku pozew przeciwko prezydentowi w Sądzie Miejskim w Twerze złożył opozycjonista Aleksiej Nawalny. Jednak twerski sąd odmówił zajęcia się skargą, która dotyczyła korupcji.

Natomiast w ubiegłym miesiącu przeciwko Putinowi i jego polityce wystąpiła deputowana do dumy (parlamentu) obwodu kurskiego i redaktor naczelna regionalnej gazety "Ludowy Dziennikarz" Olga Li. Swoje wystąpienie, które miało formę odezwy do prezydenta, zamieściła na portalach You Tube i WKontakte. Wkrótce po tym Komitet Śledczy w Kursku wszczął przeciwko niej śledztwo. Kurscy śledczy podejrzewają ją o „ekstremizm” oraz „szerzenie nienawiści lub wrogości” wobec przedstawicieli władz.

W środę Li ogłosiła, że wystartuje we wrześniowych wyborach do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, z listy demokratycznej partii Jabłoko.

źródło:

Zobacz więcej