RAPORT

Pogarda

Rząd rozważa podwyższenie opłaty paliwowej o 10-20 gr na litrze

Zapłacimy więcej na stacjach? (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Zapłacimy więcej na stacjach? (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zastanawia się nad podwyżką opłaty paliwowej – poinformował na konferencji prasowej wiceminister Jerzy Szmit. Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone w życie, benzyna może być droższa o 10-20 groszy na litrze.

Tankował, ale nie płacił. Uzbierał 7,5 tys. litrów paliwa

22-latek, który przez cztery miesiące odwiedzał stacje przy drodze krajowej nr 45, w stu miejscach zatankował w sumie 7500 litrów paliwa. Tyle, że...

zobacz więcej

– Zastanawiamy się nad konsekwencjami wprowadzenia podwyżek opłaty paliwowej. Musimy pamiętać, że wszystkie pieniądze z opłaty paliwowej trafiają do funduszu drogowego i do funduszu kolejowego – powiedział.

Podczas prezentacji oszacował zwiększenie wpływów z tytułu opłaty na 20-40 mld zł w ciągu 10 lat.

– 20 mld zł można osiągnąć jeśli podniesiemy opłatę o 10 gr na litr (cena detaliczna - red.). 40 mld zł można osiągnąć w ciągu 10 lat przy 20 gr na litrze – powiedział Szmit. Obecnie opłata paliwowa dla benzyny wynosi 129,41 zł na tysiąc litrów (niespełna 13 gr za litr) i 288,05 zł dla olejów napędowych (niespełna 29 gr za litr).

Ceny ropy spadają. Tak tanio nie było już od bardzo dawna

Ropa wciąż tanieje. Dla krajów, które ją sprzedają, oznacza to problemy. W dodatku światowe zapasy tego surowca są rekordowo duże, co z kolei...

zobacz więcej

Wpływy mają iść na drogi i kolej

MIB podkreśla, że środki uzyskane z podwyższenia opłaty paliwowej będą w całości przeznaczone na inwestycje realizowane w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 i Krajowego Programu Kolejowego. Ministerstwo podaje, że według planów 80 proc. wpływów ma być przeznaczonych na drogi, a 20 proc. na kolej.

– Środki te nie trafią do budżetu, w związku z tym sfinansują wyłącznie infrastrukturę drogową i kolejową - powiedział wiceminister Jerzy Szmit.

Zmiana wysokości opłaty byłaby możliwa od początku przyszłego roku kalendarzowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej