Ponad milion wniosków w programie „Rodzina 500 plus”

Ponad milion wniosków o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” złożono już w urzędach oraz online - poinformował w czwartek resort rodziny, pracy i polityki społecznej. – Myślę, że to jest udany start, bez żadnych większych wpadek – mówiła wcześniej minister Elżbieta Rafalska w TVP Info.

Można już składać wnioski o świadczenie „Rodzina 500 plus”

Dziś startuje program „Rodzina 500 Plus”. Wnioski o świadczenie można wysyłać pocztą lub złożyć przez internet za pomocą portalu Empatia, PUE ZUS,...

zobacz więcej

Sztandarowy program rządu wszedł w życie w piątek i wówczas pojawiły się drobne problemy techniczne. Obecnie systemy działają bez zarzutu. Bez problemów działa też system Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Elżbieta Rafalska w środę rano informowała, że złożono 800 tys. wniosków, w tym 280 tys. przez internet. Dodała, że według jej oceny najpóźniej w najbliższy poniedziałek będzie złożonych już milion wniosków. – To jest naprawdę znakomite tempo – mówiła minister. Jak się okazało w środę po południu, jej oczekiwania spełniły się, bo około godziny 16.30 resort pracy poinformował, że milion wniosków już został przekroczony.

Wypłaty w błyskawicznym tempie

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiła też informacje na temat wypłat z programu. – Wczoraj mieliśmy dane, że tych wypłat było 300. Jeżeli gmina przyjmuje wnioski i na bieżąco wydaje decyzję, to tylko czeka się na dyspozycję dokonania przelewu, jeżeli są środki, a wiemy, że pieniądze są na kotach gmin – poinformowała.

– Ja mówiłam, że wypłaty będą odbywały się na koniec kwietnia, a już są w pierwszych dniach kwietnia. Myślę, że to lepiej niż mogliśmy się spodziewać – podkreśliła Elżbieta Rafalska.

110 tys. wniosków złożonych online w ramach programu Rodzina 500 plus. Tylko w ciągu jednego dnia

Do soboty do godzin porannych w całym kraju zostało złożonych 110 tysięcy wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus – poinformowała minister...

zobacz więcej

W gminie, na poczcie, przez internet

Wnioski o środki z programu Rodzina 500 Plus można składać bezpośrednio w gminie, za pomocą poczty lub przez internet (portal Empatia, PUE ZUS, ePUAP, bankowość elektroniczna). Aby otrzymać wypłaty z wyrównaniem , można je składać w ciągu trzech miesięcy, czyli nawet jeśli rodzic czy opiekun złoży wniosek w czerwcu, to wyrównanie będzie od 1 kwietnia. Później będą one wypłacane od miesiące złożenia wniosku.

500 złotych na drugie i kolejne dziecko przysługuje każdej rodzinie niezależnie od dochodu. Wsparcie na pierwsze lub jedyne dziecko otrzymają rodziny, których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 złotych w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym.

źródło:
Zobacz więcej