RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Polski grafen” z patentem. „Nasza metoda jest inna od wszystkich”

Produkcja grafenu jest dość kłopotliwa (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
Produkcja grafenu jest dość kłopotliwa (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najnowsze

Popularne

Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products – spośród dostępnych na rynku - najbardziej przypomina ten wzorcowy, który nagrodzono Noblem.

Grafen wciąż zadziwia. Spryskane nim pająki produkują superwytrzymałą sieć

Pajęczyny utkane przez pająki spryskane grafenem są tak wytrzymałe, że teoretycznie mogłyby utrzymać spadający samolot. Do takich wniosków doszli...

zobacz więcej

Metodę produkcji Grafenu Metalurgicznego o Wysokiej Wytrzymałości - HSMG (High Strength Metallurgical Graphene) opracowali naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej pod kierownictwem prof. Piotra Kuli.

– Opracowana przez nas metoda jest inna od wszystkich, które są znane w nauce i w technologii światowej. Wytwarzamy grafen na ciekłym metalu, przez co ma szansę być grafenem niemal doskonałym – powiedział prof. Kula.

Przemysłowa produkcja

Polscy naukowcy potrafią wytwarzać grafen w dużych płatach, co umożliwia jego produkcję na skalę przemysłową.

– Nie jest to prosty proces, bo wymaga uzyskania dużego i płaskiego lustra ciekłego metalu. Byśmy mogli mieć taką matrycę formującą, na dużej powierzchni potrzebujemy utrzymać bardzo cienką warstwę ciekłego metalu. Później przeprowadzane są już tylko zabiegi chemiczne i cieplne – opisał prof. Kula.

Grafen ostrzeże przed niebezpieczeństwem. Wykryje gazy w kopalni

Nazywany cudem technologii grafen, który dzięki Polakom może już być tanio tworzony w dużych ilościach, teraz może też stać się strażnikiem...

zobacz więcej

Cudowny materiał

Grafen produkowany metodą HSMG przede wszystkim może być wykorzystany w kompozytach i materiałach konstrukcyjnych. – Na Politechnice Łódzkiej pracujemy nad wykorzystaniem multiwarstw grafenu do przechowywania wodoru jako paliwa, ale też nad czujnikami i filtrami wody. Także jest to bardzo szerokie spektrum zastosowań – podkreślił naukowiec.

Inną technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu na podłożach z węglika krzemu w 2011 roku opracował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. W maju 2015 roku uzyskała ona ochronę patentową w USA.

Grafen bardziej wojskowy

Spółka Nano Carbon, zajmująca się projektem polskiego grafenu znajdzie się pod kontrolą Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Swój pakiet 49 procent akcji...

zobacz więcej

Lekki, wytrzymały i przewodzi prąd

Za odkrycie grafenu w 2010 roku Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Andre Geim i Konstantin Novoselov. To przezroczysty materiał o grubości jednego atomu. Jego wykorzystanie obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia.

Jest sto razy bardziej wytrzymały od stali, a jednocześnie elastyczny i rozciągliwy. Potrafi odpychać cząsteczki wody i ma właściwości bakteriobójcze, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem.

Dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu takich jak branża samochodowa, lotnicza, kosmiczna (grafenowe kompozyty), przemysł energetyczny (baterie, superkondensatory, energia słoneczna), a nawet może zostać wykorzystany do opracowania innowacyjnych rozwiązań związanych z odsalaniem wody morskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej