RAPORT

Pogarda

Tiry same przejechały przez Europę. Bez kierowców

Ciężarówki jechały w taki sposób, by oszczędzić jak najwięcej paliwa (fot. YouTube/Junave IP-SNG)
Ciężarówki jechały w taki sposób, by oszczędzić jak najwięcej paliwa (fot. YouTube/Junave IP-SNG)

Najnowsze

Popularne

Kolumna kilkunastu ciężarówek poruszających się bez udziału człowieka zakończyła testowy przejazd przez Europę. Nie doszło do żadnych incydentów. Jak pisze portal Quartz, jest to ważny test przed uruchomieniem regularnych kursów tzw. autonomicznych pojazdów.

Autonomiczny samochód Google’a spowodował kolizję. Firma zapowiada zmianę oprogramowania

Samochody jeżdżące bez konieczności kierowania nimi jeszcze nie weszły do sprzedaży, a już budzą olbrzymie kontrowersje. Firma Google, która...

zobacz więcej

Ciężarówki różnych producentów wyruszyły z kilku miast i w środę dotarły do Rotterdamu. Cała operacja została zorganizowana z inicjatywy holenderskiego rządu w ramach trwającej prezydencji tego kraju w Radzie UE.

Przyszłość transportu

Najwięksi producenci samochodów pracują nad osobowymi wersjami pojazdów, które nie wymagają udziału kierowcy do poruszania się. W przypadku takich samochodów wystarczy wpisać adres, a pojazd sam ruszy z miejsca parkingowego i dojedzie we wskazane miejsce, po drodze wykonując wszystkie niezbędne manewry. Sensory, radary i potężne komputery będą odpowiedzialne m.in. za zachowanie bezpiecznej odległości i reagowanie na nietypowe sytuacje na drodze. Taka technologia już istnieje i obecnie jest testowana m.in. przez Google i Forda.

Przeczytaj więcej o samochodach autonomicznych

Jednak autonomiczne mają być nie tylko osobówki, lecz także samochody ciężarowe. Ich użycie znacznie obniżyłoby koszty transportu, mogłoby się także przyczynić do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.

W ramach zakończonego właśnie testu ciężarówki jechały w kolumnie, zachowując między sobą znacznie mniejszy dystans niż w przypadku pojazdów sterowanych przez ludzi i utrzymując stałe tempo jazdy. Dzięki poruszaniu się w ten sposób zużycie paliwa może być mniejsze o 15 proc. w stosunku do normalnego prowadzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej