RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Raport: tylko Volkswagen fałszował pomiary spalin

Volkswagen manipulował wynikami toksyczności spalin w 11 milionach aut  (fot. REUTERS/Suzanne)
Volkswagen manipulował wynikami toksyczności spalin w 11 milionach aut (fot. REUTERS/Suzanne)

Niemiecka Federalna Służba Transportu Drogowego (KBA) przeprowadziła testy samochodów z silnikiem diesla różnych producentów, żeby sprawdzić, które marki fałszowały wyniki toksyczności spalin. Okazuje, że nielegalny proceder miał stosować jedynie Volkswagen.

Były pracownik oskarża Volkswagena o niszczenie dokumentów. „Jego zarzuty są bezzasadne”

Volkswagen niszczył dokumenty i utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości po ujawnieniu przez władze USA, że fałszował pomiary toksyczności...

zobacz więcej

O ustaleniach KBA poinformował w środę niemiecki dziennik „Handelsblatt”. Pełny raport w tej sprawie ma zostać opublikowany pod koniec kwietnia, po zakończeniu dochodzenia – wskazuje gazeta, cytując rzecznika agencji.

Volkswagen, największy producent samochodów w Europie, stosował nielegalne oprogramowanie, które fałszowało wyniki toksyczności spalin. W efekcie auta z silnikiem diesla spełniały warunki dopuszczenia do ruchu, choć faktycznie, odczyty były kilkadziesiąt razy zaniżone.

Łącznie koncern z Wolfsburga zastosował oprogramowanie manipulujące wynikami toksyczności spalin w 11 milionach aut sprzedawanych na całym świecie. W efekcie firmie grożą wielomiliardowe grzywny oraz zadośćuczynienia po wytaczanych procesach.

Po wybuchu we wrześniu ubiegłego roku afery „Dieselgate” z funkcji prezesa Volkswagena musiał zrezygnować Martin Winterkorn. Nowym prezesem został Matthias Müller, dotąd szef marki Porsche.

źródło:
Zobacz więcej