RAPORT

Pogarda

Raport: tylko Volkswagen fałszował pomiary spalin

Volkswagen manipulował wynikami toksyczności spalin w 11 milionach aut  (fot. REUTERS/Suzanne)
Volkswagen manipulował wynikami toksyczności spalin w 11 milionach aut (fot. REUTERS/Suzanne)

Najnowsze

Popularne

Niemiecka Federalna Służba Transportu Drogowego (KBA) przeprowadziła testy samochodów z silnikiem diesla różnych producentów, żeby sprawdzić, które marki fałszowały wyniki toksyczności spalin. Okazuje, że nielegalny proceder miał stosować jedynie Volkswagen.

Były pracownik oskarża Volkswagena o niszczenie dokumentów. „Jego zarzuty są bezzasadne”

Volkswagen niszczył dokumenty i utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości po ujawnieniu przez władze USA, że fałszował pomiary toksyczności...

zobacz więcej

O ustaleniach KBA poinformował w środę niemiecki dziennik „Handelsblatt”. Pełny raport w tej sprawie ma zostać opublikowany pod koniec kwietnia, po zakończeniu dochodzenia – wskazuje gazeta, cytując rzecznika agencji.

Volkswagen, największy producent samochodów w Europie, stosował nielegalne oprogramowanie, które fałszowało wyniki toksyczności spalin. W efekcie auta z silnikiem diesla spełniały warunki dopuszczenia do ruchu, choć faktycznie, odczyty były kilkadziesiąt razy zaniżone.

Łącznie koncern z Wolfsburga zastosował oprogramowanie manipulujące wynikami toksyczności spalin w 11 milionach aut sprzedawanych na całym świecie. W efekcie firmie grożą wielomiliardowe grzywny oraz zadośćuczynienia po wytaczanych procesach.

Po wybuchu we wrześniu ubiegłego roku afery „Dieselgate” z funkcji prezesa Volkswagena musiał zrezygnować Martin Winterkorn. Nowym prezesem został Matthias Müller, dotąd szef marki Porsche.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej