Duda: nasze rolnictwo jest rolnictwem czystym, bez GMO i tu trzeba szukać szans

– Nasze rolnictwo jest rolnictwem czystym. Dzisiaj jest wielkie zapotrzebowanie na wysokiej jakości dobra, nazwijmy to ekologiczną żywność. Przede wszystkim taką, która jest pozbawiona elementów GMO. Być może tu należy upatrywać szansy dla przyszłych perspektyw – przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju.

– Polskie rolnictwo powinno znajdować się pod opieką państwa – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Przed wystąpieniem prezydenta Narodowa Rada Rozwoju uczciła minutą ciszy zmarłą we wtorek prof. Zytę Gilowską. – Niestety to dla nas wszystkich, dla Rzeczypospolitej duża strata. Odeszła osoba nie tylko zasłużona dla działalności państwa, ale odeszła osoba, która była naukowcem, (...) ekspertem. Mogła jeszcze wiele dla Rzeczypospolitej zrobić – zaznaczył Duda.

Prezydent, mówiąc o sprawach wsi, podkreślił, że w Polsce istnieje 1 mln 300 tys. gospodarstw rolnych, a 40 proc. ludności naszego kraju mieszka na obszarach wiejskich.

Zwrócił uwagę na niskie dochody polskich rolników. – Ankietowani przeciętnie podają, że rolnik zarabia ponad 3,3 tys. zł miesięcznie. Tymczasem w rzeczywistości jest to nieco ponad 1,4 tys. zł. Rozbieżność zatem wynosi ponad 1,9 tys. zł – tłumaczył.

Ocenił, że w większości przypadków ludzie zajmujący się produkcją rolną, prowadzący gospodarstwa rolne nie są zamożni, bardzo często żyje im się ciężko i są niepewni swojej sytuacji. Jak mówił, ta niepewność związana jest również z charakterem prowadzonej przez nich działalności, która – dodał – jest uzależniona m.in. od elementów przyrodniczych.


„Rolnictwo potrzebuje wsparcia od państwa”

„Rolnictwo wymaga wsparcia i troski ze strony rządu”

– Jest pytanie, czy ten ważny – powiedziałbym absolutnie strategiczny dział gospodarki państwowej – wymaga wsparcia i troski ze strony polskiego rządu, prezydenta, ze strony polskiego państwa? Ja nie mam żadnych wątpliwości, że tak. Ale to oznacza dla mnie także obowiązek prowadzenia aktywnej polityki, która będzie stanowiła dla rolników wsparcie, chociażby przez to, aby pomóc im uzyskać spokój w codziennym działaniu. Aby stworzyć dla nich zabezpieczenia na wypadek, gdyby doszło do jakiś nieprzewidzianych wcześniej zdarzeń, chociażby tych o charakterze przyrodniczym – zaznaczył prezydent.

Ocenił, że przed polskim rolnictwem stoi również wielka szansa zarówno na rynkach europejskich, jak i światowych. – Nasze rolnictwo jest rolnictwem czystym. Dzisiaj jest wielkie zapotrzebowanie na wysokiej jakości dobra, nazwijmy to ekologiczną żywność. Przede wszystkim taką, która jest pozbawiona elementów GMO. Być może tu należy upatrywać szansy dla przyszłych perspektyw rozwojowych polskiego rolnictwa – mówił.


„Państwo niewystarczająco dba o rolników”. Andrzej Duda na Dożynkach Prezydenckich w Spale

Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Prezydent powiedział, że cieszy się, iż polski rząd myśli o rolnictwie, że jest ono jednym z elementów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Plan został przedstawiony do tej pory ramowo. W tych najważniejszych punktach, z całą pewnością, wymaga szczegółowego wypełnienia. Wierzę w to, że temu służy również nasza dyskusja i nasze dzisiejsze spotkanie. W jaki sposób stworzyć ramy strategiczne i konkretne rozwiązania prawne dla polskiego rolnictwa tak, aby je wzmocnić i aby jego strategiczność dla polskiej gospodarki, dla rozwoju Rzeczypospolitej znacząco wzrosła – podkreślił.

– A tym samym, w jaki sposób doprowadzić do tego, aby nastąpił istotny wzrost także zamożności tych Polaków, tych osób, które dzisiaj zajmują się działalnością rolniczą – dodał.

Prezydent zwrócił też uwagę, że program Rodzina 500+ „istotnie wpłynie na poprawę codziennego bytu rolniczych rodzin”. – Rolnictwo powinno znajdować się pod opieką państwa – podsumował.

Biorący udział w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju eksperci mają dyskutować o problemach i szansach polskiej wsi i rolnictwa.


Morawiecki: kończy się paliwo, na którym jechała polska gospodarka

Narodowa Rada Rozwoju

Narodowa Rada Rozwoju jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie.

Ma przygotowywać dla prezydenta opinie, ekspertyzy, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw.

Założeniem Narodowej Rady Rozwoju – jak napisano na stronie kancelarii prezydenta – jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki.


Duda: potrzebna spójna koncepcja rozwoju gospodarczego. Narodowa Rada Rozwoju o „planie Morawieckiego”

źródło:
Zobacz więcej