RAPORT

Wojna na Ukrainie

Medal dla bohaterskiego psa-sapera

Lucca została ciężko ranna podczas służby w Afganistanie (fot. Twitter)
Lucca została ciężko ranna podczas służby w Afganistanie (fot. Twitter)

W londyńskich koszarach Wellingtona odbyła się wyjątkowa uroczystość wręczenia odznaczenia za służbę wojskową. Medal Dickina otrzymała Lucca, amerykańska suczka przeszkolona do wykrywania min.

Zobacz, jak wygląda szkolenie psów wojskowych w Polsce [WIDEO]

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – również żołnierza. Czworonogi od lat pomagają wojskowym w pełnieniu ich obowiązków. W Wojskowym Ośrodku...

zobacz więcej

12-letnia Lucca odbyła ponad 400 patroli bojowych w piechocie morskiej i ustrzegła od śmierci lub kalectwa wielu żołnierzy. W 2012 roku, podczas ostatniego dnia swojej trzeciej misji w Afganistanie, uległa jednak wypadkowi. Eksplodowała pod nią mina. Pies stracił przednią łapę i uległ poparzeniom.

– Obudziła się 10 dni po amputacji, bez uszkodzeń wzroku i słuchu i co bardzo ważne, bez zmian osobowości – powiedział BBC opiekun psa, sierżant Christopher Willingham, który również przyleciał na uroczystość.

Dwie zmiany w Iraku

Żołnierz wyszkolił suczkę i dwukrotnie służył z nią w Iraku. Po wypadku dał jej dom, gdyż – jak powiedział – sam również zawdzięcza jej życie.

Medal Dickina jest nadawany przez dobroczynne brytyjskie towarzystwo opieki nad chorymi zwierzętami. To jedno z najrzadziej przyznawanych odznaczeń bojowych na świecie. Od 1943 roku wręczono je 31 psom, 32 gołębiom pocztowym, trzem koniom i jednemu kotu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej