RAPORT

Kampania 2020

Rosja donosi na Polskę do OBWE i UNESCO. Chodzi o sowieckie pomniki

Rosyjska Izba Społeczna złożyła do OBWE oraz UNESCO zawiadomienie o „konieczności ochrony sowieckich pomników w Polsce” – pisze agencja RIA Nowosti. To reakcja na zapowiedź inwentaryzacji znajdujących się na terenie naszego kraju pamiątek po ZSRR.

MSZ odpowiada Rosji ws. sowieckich pomników. „Wysoce niewłaściwa wypowiedź”

„Mówienie o rzekomej »wojnie pomnikowej« nie ma nic wspólnego z rzeczywistością”.

zobacz więcej

– To jawne naruszenie międzynarodowych norm. Trzeba temu przeciwdziałać – powiedziała kierująca komisją ds. dyplomacji publicznej w Izbie Społecznej Jelena Sutormina. Izba Społeczna to organ doradczy, od 2005 roku działający przy prezydencie Rosji.

Informacja o rzekomych działaniach Polski w zeszłym tygodniu trafiła do UNESCO, organizacji ONZ zajmującej się ochroną pamiątek kultury. W poniedziałek Sutormina poinformowała, że wniosek o interwencję trafił także do OBWE. Zapowiedziała także, że sprawa sowieckich pomników ma być omówiona na najbliższej sesji ONZ.

Wojna pomnikowa

Konflikt między Warszawą i Moskwą związany z likwidacją sowieckich pomników nad Wisłą ciągnie się od dawna, ale w ostatnim czasie stał się wyjątkowo intensywny. Rosja oskarża Polskę o niszczenie kulturowego dziedzictwa, a rzeczniczka rosyjskiego MSZ porównała nawet likwidowanie pomników z czerwoną gwiazdą do działań terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy zdemolowali starożytną Palmyrę. Polskie MSZ niezmiennie odpowiada, że działa zgodnie z zawartymi porozumieniami, a demontowane są jedynie symbole sowieckiej dominacji nad Polską, a nie pamiątki po poległych żołnierzach.

W zeszłym tygodniu prezes IPN Łukasz Kamiński powiedział portalowi Onet o trwającej inwentaryzacji sowieckich pomników. – Do czerwca zaproponujemy akcję, która będzie zachęcać samorządy do likwidowania sowieckich pomników, zanim jeszcze powstanie odpowiednia ustawa – zapowiedział.

źródło:
Zobacz więcej