RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Barszcz po chińsku, tatar po japońsku. Mieszkańcy Azji poznają polską kuchnię

Książka będzie przetłumaczona na język japońśki, koreański i chiński (fot. mat. pras.)
Książka będzie przetłumaczona na język japońśki, koreański i chiński (fot. mat. pras.)

Jak smakuje Polska? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Magdalena Tomaszewska-Bolałek w książce o angielskim tytule „Polish Culinary Paths”. Chińska, japońska oraz koreańska wersja językowa to publikacje przygotowane dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Ambasady RP w Seulu.

Ponad 140-stronicowe pełne pięknych fotografii wydanie zaprasza wszystkich w niezwykłą podróż, przybliżając smaki i zapachy kuchni polskiej. Dzięki książce czytelnicy poznają historię polskiej kultury żywieniowej, a także popularne składniki oraz produkty. Rys historyczny uzupełniony jest legendami, podaniami, jak również odwołaniami do znanych osobistości sztuki i literatury m.in: Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana.

Koreański ferment i polska tradycja, czyli trendy kulinarne Anno Domini 2016

Jarmuż ustąpi miejsca takim klasykom jak kalafior i brukselka, bo w 2016 r. nasze podniebienia podbijać będzie tradycyjna kuchnia polska oraz...

zobacz więcej

Smażony karp i placki ziemniaczane

– W krajach Dalekiego Wschodu przywiązuje się ogromną wagę do jedzenia, do związanych z nim historii i obyczajów. Książka ma przybliżyć mieszkańcom Azji naszą kuchnią oraz zachęcić ich do przyjechania do Polski i spróbowania lokalnych specjałów na miejscu – mówi Magdalena Tomaszewska – Bolałek. „Polish Culinary Paths” to opowieść o najważniejszych produktach i potrawach wzbogacona 16 przepisami, które można łatwo przygotować na Dalekim Wschodzie.

Są wśród nich m.in. smażony karp, tatar, placki ziemniaczane, zrazy wieprzowe, kluski śląskie. – Kryterium doboru potraw były też szanse przyjęcia się prezentowanych dań na azjatyckim gruncie – tłumaczy Tomaszewska–Bolałek.

Autorka książki i większości zdjęć jest orientalistką, badaczką kultury żywieniowej, kierownikiem Food Studies na Uniwersytecie SWPS i blogerką kulinarną. Zdobyła pierwsze Grand Prix dla Polski w prestiżowym międzynarodowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards za publikację „Tradycje kulinarne Korei”. Wszystkie trzy wersje językowe dostępne są bezpłatnie w formie cyfrowej.

Wersja koreańska

Wersja japońska

Wersja chińska

źródło:
Zobacz więcej