RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marsz Cieni w Warszawie. Szli w całkowitym milczeniu

Ulicami Warszawy przeszedł dziewiąty Katyński Marsz Cieni. – Główną ideą marszu jest oddanie hołdu polskim oficerom zamordowanym przez Sowietów w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie – powiedział Jarosław Wróblewski ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Wielka Brytania wiedziała, kto stoi za mordem katyńskim i milczała. MSZ ujawnia dokumenty

zobacz więcej

Kilkuset rekonstruktorów z blisko 50 grup w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej przeszło Krakowskim Przedmieściem, eskortowanych przez NKWD w niemym pochodzie. Niektórzy nieśli fotografie zamordowanych Polaków.

Uczestnicy pochodu zatrzymali się przy kościele św. Krzyża. Tam odczytano korespondencję z sowieckich obozów. Marsz zakończył się przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

– Główną ideą marszu jest oddanie hołdu polskim oficerom zamordowanym przez Sowietów w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. W milczeniu idą w nim rekonstruktorzy w przedwojennych mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej, a także marynarzy czy saperów. Członkowie tych formacji byli ofiarami zbrodni katyńskiej – wyjaśniał Jarosław Wróblewski, koordynator IX Katyńskiego Marszu Cieni ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, które zorganizowało marsz wspólnie z IPN.

Rosja: ujawniono nowe nieznane dokumenty ws. Katynia

Nieznany dokument ws. zbrodni katyńskiej opublikowała rosyjska „Nowaja Gazieta”. Może on pomóc w ustaleniu dokładnej daty decyzji Stalina o...

zobacz więcej

Elita przedwojennej Polski

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD – wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. – rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.

3 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach – obozów w Ostaszkowie (4 kwietnia) i Starobielsku (5 kwietnia). Z Kozielska 4 404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje.

Uczestnicy marszu szli w historycznych mundurach (fot. PAP/Marcin Obara)

źródło:
Zobacz więcej