RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Święto Miłosierdzia Bożego w Rok Miłosierdzia

– Tylko miłosierdzie Boga może ocalić nasz często niemiłosierny świat - mówił podczas homilii wygłoszonej w święto Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W tym roku okazja jest szczególna, bo rok 2016 jest Rokiem Miłosierdzia.

TVP nada relacje ze Światowych Dni Młodzieży. „To jest dla nas wielka chwila”

Umowa dotycząca obsługi medialnej Światowych Dni Młodzieży została podpisana między Telewizją Polską a Konferencją Episkopatu Polski –...

zobacz więcej

Na uroczystości, które rozpoczęły się już w sobotę, przyjechali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymi z Polski i wielu krajów świata.

– W wielu krajach do głosu dochodzi przemoc, toczą się wojny, trwają krwawe prześladowania chrześcijan w różnych regionach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Światowy i ślepy terroryzm odsłania swoje nieludzkie oblicze. W tej sytuacji Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rok Święty Miłosierdzia, bo tylko miłosierdzie Boga może ocalić nasz często niemiłosierny świat. Jesteśmy o tym głęboko przekonani, dlatego jesteśmy ludźmi nadziei i zachowujemy w sercu pokój – mówił w homilii kard. Dziwisz.

– Dlatego również z tego miejsca wołamy do całego świata, dając świadectwo naszej wiary w moc Bożego Miłosierdzia. To ono jest źródłem nadziei i pokoju. Jesteśmy przekonani, że miłosierdzie Boga i nasze miłosierdzie może przywrócić równowagę w pogruchotanym i niemiłosiernym świecie, niszczonym przez ślepą nienawiść i egoizm. Naszą odpowiedzią niech będzie osobiste nawrócenie, wzajemne przebaczanie sobie win i pojednanie w naszych rodzinach i środowiskach, w naszym społeczeństwie – wzywał metropolita.

„Światowe Dni Młodzieży będą wyjątkowym wydarzeniem”. Wolontariusze otrzymali od prezydenta flagę państwową

zobacz więcej

Kraków zaprasza młodych

Kardynał wskazał też, że „w doświadczenie Roku Świętego Miłosierdzia wpisuje się Światowy Dzień Młodzieży, który będzie równocześnie Jubileuszem Miłosierdzia dla młodych z całego świata”.

– Przybądźcie do nas! Czekamy na was! Nie lękajcie się! Otworzymy przed wami nasze domy i nasze serca, abyście mogli doświadczyć łaski Roku Świętego Miłosierdzia. Kraków żyje Bożym miłosierdziem. To miasto św. Faustyny i św. Jana Pawła II – zaapelował kardynał. – Pragniemy, młodzi przyjaciele, byście iskrę, co więcej - byście ogień wiary, nadziei i miłosiernej miłości rozpalili tutaj, wzięli stąd i zanieśli do waszych krajów i domów, by światło zmartwychwstałego Chrystusa, naszego miłosiernego Pana, rozjaśniło mroki spowijające naszą ziemię – mówił metropolita.

11 lat temu odszedł Jan Paweł II. Polacy pamiętają

11 lat temu Polska zatrzymała się na moment. Dokładnie o 21.37 Stolica Apostolska wydała komunikat: Ojciec Święty powrócił do domu Ojca. W tym roku...

zobacz więcej

Dzwon Miłosierdzia poświęcony

Na zakończenie mszy kard. Dziwisz poświęcił Dzwon Miłosierdzia. Bicie dzwonu ma powitać w lipcu papieża Franciszka w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Po raz pierwszy jego dźwięk usłyszeli wierni zgromadzeni w Łagiewnikach. Ważący pół tony dzwon jest ozdobiony symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, kardynała Stanisława Dziwisza i Jana Pawła II. Późnym popołudniem dzwon zostanie zawieszony w Campusie Misericordiae.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, która w swoim „Dzienniczku” przekazała światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu, i została kanonizowana 30 kwietnia 2000 r. przez papieża Jana Pawła II; tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 r. Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej