RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Opowieść o miłości i mroku” – Natalie Portman czyta Amosa Oza

„Opowieść o miłości i mroku” (fot. materiały prasowe)

Natalie Portman, laureatka Oscara za rolę w „Czarnym łabędziu”, zadebiutowała jako reżyserka i scenarzystka. Do sprawy podeszła ambitnie i zaadaptowała autobiograficzną powieść jednego z najwybitniejszych izraelskich pisarzy, Amosa Oza. Sama zagrała też jedną z ról, matki bohatera.

Superbohaterowie, kochankowie i mafia, czyli kino włoskie w Warszawie

W kinach dominuje kino amerykańskie. Warto więc choć raz na jakiś czas przekonać się, jakie filmy powstają w Europie. Włoski Instytut Kultury w...

zobacz więcej

Filmowa opowieść koncentruje się na kilku latach z życia Oza, które spędził z ojcem i matką Fani (gra ją Natalie Portman) w Jerozolimie. Akcja zaczyna się w 1945 r. przed izraelską wojną o niepodległość, kończy się w 1953 r., kilka lat po utworzeniu państwa Izrael.

Fani nie była szczęśliwa w małżeństwie, które na początku wydawało się świetnie dobrane. Nadwrażliwa i smutna, pogrążająca się w depresji, opowiadała synowi o swoich przodkach, o Polsce, Ukrainie, wojnie. W jej opowieściach prawda mieszała się z fantazją. Te historie, które zapadały głęboko w umysł chłopca, miały sprawić, że został pisarzem.Natalie Portman urodziła się w Izraelu. Gdy miała sześć lat, jej rodzice przeprowadzili się do USA. Ale, jak opowiada w wywiadach, dorastała otoczona izraelskimi opowieściami, historiami emigrantów z Europy wschodniej o ich wojennych przeżyciach. Jest ambitna i wygląda na to, że niezwykle pewna tego, co chce osiągnąć. Zrobiła imponującą karierę jako aktorka – zagrała m.in. w „Leonie zawodowcu” i trzech częściach „Gwiezdnych wojen” – „Mrocznym widmie:, „Zemście Sithów” i „Ataku klonów”. W 2004 roku Złoty Glob za role w filmie „Bliżej”. Choć zajęta karierą aktorską, nie zaniedbała wykształcenia, ukończyła m.in. Harvard.

Jej debiut reżyserski nie jest doskonały, nie do końca poradziła sobie z wielowątkową, gęstą od znaczeń książką Oza. Zbyt dużo wątków chciała zachować, przez co czasem powstaje wrażenie wielkiego natłoku scen, często dość przypadkowo zmontowanych. Widać jednak jej głęboką fascynację twórczością pisarza i świetną znajomość Izraela i problematyki, o której opowiada. I to, że Portman nie przesiąkła hollywoodzkim kinem, nie wzoruje się na nim.

Sznytu filmowi nadają zdjęcia Sławomira Idziaka. Izrael drugiej połowy lat czterdziestych XX w. widziany jego kamerą jest szary, momentami odpychający, bardzo realistyczny.

Rodzice Amosa Oza przyjechali do Palestyny z Ukrainy (Równego i Odessy) w latach 30. Matka pisarza popełniła samobójstwo w 1952 r., gdy miał on 12 lat. Wtedy wyjechał z Jerozolimy, zmienił nazwisko na Oz i zamieszkał w kibucu.

Książka „Opowieść o miłości i mroku” ukazała się w 2002 r. i stała się międzynarodowym sukcesem.

Izrael 2015, „(A tale of love and darkness”, scenariusz i reżyseria: Natalie Portman, występują: Natalie Portman, Gilad Kahana, Amir Tessler

Zobacz więcej