110 tys. wniosków złożonych online w ramach programu Rodzina 500 plus. Tylko w ciągu jednego dnia

Do soboty do godzin porannych w całym kraju zostało złożonych 110 tysięcy wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus – poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dane podane przez minister dotyczą tylko wniosków złożonych przez internet. Minister rodziny Elżbieta Rafalska oceniła, że start programu był bardzo udany. W sumie złożono dotychczas kilkaset tysięcy wniosków.

Wypełnij z nami wniosek. 5 pytań o 500 plus

W piątek rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus”. Portal tvp.info ułatwi zainteresowanym...

zobacz więcej

Streżyńska powiedziała w sobotę na konferencji prasowej, że do soboty do godzin porannych w całym kraju zostało złożonych 110 tysięcy wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus. Zachęcała rodziców, aby szukać informacji na temat programu na stronach internetowych ministerstw: cyfryzacji i pracy.

Rafalska oceniła, że start programu Rodzina 500 plus był „bardzo udany, jak na tak duże wyzwanie organizacyjne”. Minister podziękowała wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu programu, a także mediom, samorządom oraz rodzinom, które – jak zaznaczyła – wykazały się wyrozumiałością i zrozumieniem.

Finansowanie programu w pełni zabezpieczone

Minister finansów Paweł Szałamacha zapewnił, że finansowanie programu Rodzina 500 plus jest „w pełni zabezpieczone”. – Wpływy do budżetu w marcu - pierwsza rata podatku bankowego. Wpływy w postaci aukcji LTE. Pracujemy nad poprawą ściągalności podatków w następnych latach. Aktywność programów podatkowych w ostatnich tygodniach-miesiącach zaczyna przynosić efekty – podkreślił.

„Nie będzie wyższych podatków. Być może nawet obniżymy VAT”

– Nie zakładamy, że z „500 plus” w pewnym momencie zrezygnujemy. Efekt demograficzny jest odłożony w czasie – powiedziała w „Dziś wieczorem”...

zobacz więcej

– W budżecie na 2016 rok jest zarezerwowane 17 miliardów złotych. Spodziewamy się po tym programie także pozytywnego wpływu na gospodarkę. Nie jestem w tym odosobniony. W ostatnich tygodniach zauważalna była fala pozytywnych rekomendacji (...) w postaci podwyższenia prognozy wzrostu PKB w 2016 r. Jestem przekonany, że ten program przyczyni się do ziszczenia się naszej prognozy zawartej w ustawie budżetowej i odniesie pozytywny skutek na procesy gospodarcze także w następnych latach – zaznaczył.

Ocenił, że prognoza wzrostu PKB na ten rok na poziomie 3,8 proc. jest realnym celem. – Liczę na pozytywną niespodziankę w trzecim i czwartym kwartale, kiedy ten efekt zostanie odczuty w postaci większego strumienia popytowego w polskiej gospodarce – podkreślił Szałamacha.

Odbudowa dochodów podatkowych państwa

Szałamacha pytany o źródła finansowania programu w kolejnych latach przypomniał, że w Sejmie znalazły się rozwiązania prawne, które spowodują odbudowę dochodów podatkowych państwa. – Pierwsze (rozwiązanie) w postaci generalnej klauzuli obejścia prawa podatkowego. Drugie, ustawa wprowadzająca limit transakcji gotówkowych w postaci 15 tys. zł. Pojawi się wkrótce pakiet (...) uszczelniający dotyczący podatku VAT. Pojawi się nowa ustawa dotycząca gier hazardowych, opodatkowania hazardu. (...) Spodziewamy się, że ten dokument będzie skierowany do prac jeszcze w kwietniu. W związku z tym te zjawiska negatywne ostatnich lat w postaci obniżania się aktywności sytemu podatkowego (...) zamierzamy odwrócić – zaznaczył minister finansów.

Wyłudzali pieniądze za wniosek o 500 zł

Dwóch 23-latków, którzy próbowali zarobić na programie „Rodzina 500+”, zostało zatrzymanych przez policję w Poznaniu.

zobacz więcej

– Sądzę, że w przyszłym roku program będzie w pełni sfinansowany z tych źródeł podatkowych. Podatek bankowy oczywiście zostaje. Dojdą odbudowane wpływy z tych danin: podatek od gier i akcyza. I w związku z tym kwota - o której wspomniała minister Rafalska - 22-23 mld zł, te wydatki w całym roku budżetowym będą bez większych problemów poniesione przez budżet – tłumaczył Szałamacha.

Szef resortu finansów zapowiedział ponadto, że projekt dotyczący podatku od sprzedaży detalicznej w najbliższych dniach trafi do dalszych prac. – Podatek od sprzedaży będzie skierowany w najbliższych dniach do prac - najpierw do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wpływy ostatecznie będą zależały od harmonogramu tych prac oraz stawek (tego podatku) (...). Z punktu widzenia budżetu posiadamy także pewną rezerwę, ponieważ spodziewamy się (...) wyższej wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego – powiedział.

Funduszu Rezerwy Demograficznej poza programem

Rafalska mówiła też, że wykorzystanie Funduszu Rezerwy Demograficznej do finansowania programu Rodzina 500 plus jest „pogłoską zupełnie niemającą nic wspólnego z faktami”. – Rząd musi się tłumaczyć z czegoś, co nie miało zupełnie miejsca, podczas gdy poprzednia ekipa wykorzystała niemalże 20 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej – podkreśliła. Zwróciła uwagę, że nie ma podstaw prawnych, by przeznaczać środki z tego funduszu na inne cele niż te związane z systemem emerytalnym.

Awaria systemu. Kłopoty z zerem w numerach PESEL

Rodzice dzieci, których pesele zaczynają się od cyfry 0, mieli problemy ze składaniem wniosków, by przystąpić do programu „Rodzina 500+” –...

zobacz więcej

Jak dowiedziała się PAP w ZUS, w sobotę, do godz. 9.00, w Platformie Usług Elektronicznych ZUS złożono prawie 13 tys. wniosków, a prawie 1,5 tys. zostało już przesłanych do gmin. Członek zarządu ds. operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień powiedział, że system pracuje bez problemu. W piątek - w pierwszym dniu składania wniosków, z powodu zbyt dużej liczby wejść, system zawieszał się kilka razy.

W piątek ruszył program Rodzina 500 plus. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.

źródło:
Zobacz więcej