RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Na świecie jest 640 mln otyłych. To przez tanie jedzenie i ograniczenie biedy

Epidemia otyłości może wkrótce dotknąć ok. 20 proc. populacji świata (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

W ciągu ostatnich 40 lat liczba osób z nadwagą zwiększyła się sześciokrotnie. Po raz pierwszy na świecie jest więcej osób otyłych niż mających niedowagę – wynika z badania opublikowanego w medycznym czasopiśmie „Lancet” i cytowanym przez Bloomberga. Według naukowców nie ma szans na powstrzymanie „epidemii otyłości”.

Warzywa, spaghetti i oliwki podlewane winem, czyli dlaczego Włosi są najszczuplejsi w Europie

Tylko 10 proc. Włochów ma nadwagę, co jest najniższym odsetkiem w Europie. Jak przekonują specjaliści, dobra linie mieszkańców południa to głównie...

zobacz więcej

Jeszcze w 1975 roku na świecie było 105 mln osób z nadwagą. Obecnie jest ich 640 mln. Naukowcy doszli do takich wniosków na podstawie ankiet zbieranych w kilkunastu krajach świata i analizie uzyskanych w ten sposób danych za pomocą metod statystycznych.

Wzrost liczby otyłych jest na tyle duży, że Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła program powstrzymania zwiększania się odsetka osób z nadwagą do 2025 roku. Według badań opublikowanych w „Lancet” nie ma takiej możliwości.

Zdrowe jedzenie zbyt drogie

Paradoksalnie za zwiększenie liczby otyłych osób i związane z tym problemy zdrowotne częściowo winne jest… bogacenie się społeczeństw.

– Gdy kraje wychodzą z biedy bardzo łatwo jest jeść dużo niezdrowych kalorii – tłumaczy Majid Ezzati z Imperial College London, który kierował badaniami. Według niego cena sprzyjającej otyłości wysoko przetworzonej żywności jest niższa niż szeroko rozumianej zdrowej żywności.

Z badań wynika, że co 10 lat waga przeciętnego człowieka rośnie o 1,5 kg. Oznacza to, że od 1975 roku średnia waga człowieka wzrosła o 6 kg.

źródło:
Zobacz więcej