RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„The Times”: tureccy strażnicy graniczni zabijają uchodźców

Od kilku lat do Turcji napływa nieprzerwany strumień uchodźców z Syrii (fot. Halil Fidan/Anadolu Agency/Getty Images)
Od kilku lat do Turcji napływa nieprzerwany strumień uchodźców z Syrii (fot. Halil Fidan/Anadolu Agency/Getty Images)

Co najmniej 16 uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii miało w ciągu ostatnich czterech miesięcy zginąć od kul z broni tureckich strażników granicznych – podaje brytyjski „The Times”, powołując się na informacje organizacji Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Według rozmówców dziennika liczba ofiar może być znacznie wyższa.

„To szatański pomysł. Znak dla migrantów: nie przyjeżdżajcie do Grecji, bo nie traficie do Unii”

zobacz więcej

Wśród 16 zabitych ma być troje dzieci. Jeden z przemytników ludzi, zajmujący się przerzucaniem migrantów przez granicę syryjsko-turecką, powiedział że liczba zabitych jest znacznie wyższa. Ciała zastrzelonych mają być według niego transportowane w rejon walk i tam porzucane.

Według „The Times” jeszcze do grudnia zeszłego roku Turcy pozwalali na praktycznie swobodne przechodzenie przez granicę. Jak podaje gazeta, na zmianę podejścia wpłynęły naciski Zachodu, by ograniczyć liczbę uchodźców przybywających do Europy.

Negocjacje z UE

Dla większości uchodźców Turcja jest pierwszym krajem, do którego trafiają po ucieczce ze strefy konfliktu. Wielu z nich pozostaje w obozach przy granicy, inni decydują się na dalszą podróż do Europy.

W tym miesiącu zakończyły negocjacje między Brukselą i Ankarą, które mają doprowadzić do zmniejszenia napływu migrantów do państw UE. W zamian za zniesienie wiz, pomoc finansową i przyspieszenie rozmów akcesyjnych Turcja ma zatrzymać w swoich granicach migrantów.

Jak podaje „The Times”, pomimo zapewnień Ankary o otwarciu granicy dla uchodźców, dziesiątki tysięcy osób uciekających z ogarniętej walkami prowincji Aleppo zostało w zeszłym miesiącu uwięzionych po syryjskiej stronie granicy.

źródło:
Zobacz więcej