RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wizyta w Pradze warta 4 mld dolarów. Chiny inwestują w Czechach

Wizycie prezydenta Xi Jinpinga w Pradze towarzyszyły protesty przeciwko łamaniu praw człowieka w Państwie Środka (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wizycie prezydenta Xi Jinpinga w Pradze towarzyszyły protesty przeciwko łamaniu praw człowieka w Państwie Środka (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Wizyta chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Pradze zakończyła się podpisaniem 30 porozumień gospodarczych, które zaowocują chińskimi inwestycjami w Czechach o wartości niemal 4 mld dolarów – podały agencje.

Sejm jednomyślny ws. udziału Polski w chińskiej alternatywie dla Banku Światowego

Za ratyfikacją przez prezydenta umowy o utworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) jednogłośnie opowiedzieli się w piątek...

zobacz więcej

Dzień wcześniej prezydent Xi Jinping i goszczący go prezydent Milosz Zeman podnieśli rangę wzajemnych kontaktów do poziomu partnerstwa strategicznego. Czeskie władze liczą, że dzięki temu Czechy staną się dla Chin bramą do Unii Europejskiej i węzłem transportowym, logistycznym oraz finansowym.

Xi Jinping wyraził nadzieję na „pragmatyczną współpracę” między Pekinem a Pragą, a także na zacieśnienie łączących je więzów. Jak pisze Xinhua, obie strony zgodziły się „wzmocnić synergię chińskich inicjatyw związanych z budową Nowego Jedwabnego Szlaku i czeskich strategii rozwoju”.

Prezydenci zgodzili się promować rozwój strategicznego partnerstwa Chin z Unią Europejską.

Prezydent Duda w Pekinie. Spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem

Przebywający w Pekinie prezydent Andrzej Duda został w środę przyjęty przez chińskiego przywódcę Xi Jinpinga. Rozmowy dotyczyły współpracy...

zobacz więcej

Od medycyny chińskiej po samoloty

Porozumienia zawarte przez obu prezydentów dotyczą współpracy w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i lotniczym, a także na polu finansów, energetyki jądrowej, tradycyjnej medycyny chińskiej, transportu lotniczego i parków przemysłowych. Mają też promować innowacyjną współpracę we wschodzących dziedzinach, jak e-handel, sztuczna inteligencja, nanotechnologia i ochrona środowiska.

Szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek powiedział, że po sukcesie samochodów marki Skoda w Chinach, kolej na produkcję samolotów. Według kancelarii czeskiego prezydenta, znajdujące się w Czechach fabryki samolotów cywilnych Aircraft Industries chcą sprzedać 20 samolotów L-410 Turbolet za 111 mln euro i wybudować w Chinach fabrykę produkującą 18-30 samolotów rocznie z udziałem czeskich podwykonawców.

Mao większy od Chrystusa ze Świebodzina. Gigantyczny pomnik stanął w Chinach

Jest złoty, siedzi na krześle i liczy prawie 37 metrów. Pomnik Mao Zedonga, chińskiego komunistycznego dyktatora, stanął w szczerym polu w...

zobacz więcej

Z kolei kontrakt z Evektor Asia Pacific i Gungdong Longhao Group dotyczy, według agencji CTK, sprzedaży 300 samolotów EV-55 i 50 maszyn SSA wartych 840 mln euro.

Połączenie lotnicze Szanghaj-Praga

Jednym z rezultatów wizyty chińskiego prezydenta będzie ustanowienie bezpośrednich rejsów lotniczych między Szanghajem a Pragą przez China Eastern Airlines.

Xi Jinping jest pierwszym w historii prezydentem Chin odwiedzającym Czechy oraz Europę Środkowowschodnią. W podróży towarzyszyli mu m.in. szef dyplomacji Wang Yi, minister handlu Gao Hucheng i ok. 90 dziennikarzy.

Z Czech Xi Jinping udaje się do Waszyngtonu na Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej