RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamach w Pakistanie. Ponad 60 zabitych, większość to kobiety i dzieci. Talibowie przyznali się do zamachu

Bomba została zdetonowana nieopodal placu zabaw (fot. PAP/EPA/RAHAT DAR)

W wybuchu przed publicznym parkiem w Lahore we wschodnim Pakistanie zginęło w niedzielę ponad 60 osób, a około 300 zostało rannych - podała policja. Większość ofiar to kobiety i dzieci. Bombę zdetonował zamachowiec samobójca. Do aktu terroru przyznała się powiązana z talibami grupa Jamaat-ul-Ahrar, która ogłosiła, że celem ataku byli chrześcijanie.

Krwawy napad w Pakistanie. Terroryści zastrzelili 19 pasażerów lokalnych autobusów

Terroryści zastrzelili w piątek co najmniej 19 osób po zatrzymaniu dwóch wiozących ich autobusów w prowincji Beludżystan na południu Pakistanu –...

zobacz więcej

Do wybuchu doszło w rejonie parkingu przed Parkiem Gulshan-e-Iqbal, kilka zaledwie metrów od dziecięcych huśtawek. Park ten w niedzielny wielkanocny wieczór był pełen ludzi. Jak podało BBC, powołując się na informacje swojego pakistańskiego korespondenta, celem ataku mogły być rodziny chrześcijańskie. Wkrótce te doniesienia zostały potwierdzone przez talibów, którzy przyznali się do organizacji zamachu.

Pakistan, zamieszkany przez 190 mln ludzi, jest nękany rebeliami talibów, działalnością gangów i przemocą na tle wyznaniowym. Pendżab jest największą i najbogatszą prowincją kraju.

Dotychczas ten region był najspokojniejszą prowincją Pakistanu. Ze stolicy Pendżabu, Lahore, pochodzi premier Pakistanu Nawaz Sharif. Jego przeciwnicy oskarżają go o tolerowanie bojowników w zamian za pokój w prowincji. Premier zdecydowanie odrzuca te oskarżenia.

Ofensywa przeciwko talibom

W 2014 roku Pakistan rozpoczął ofensywę przeciwko talibom i sprzymierzonym z nimi bojownikami w Waziristanie Północnym, starając się wygnać ich z bezpiecznych górskich kryjówek, z których dżihadyści przeprowadzali ataki w Pakistanie i Afganistanie po drugiej stronie granicy.

W zeszłym roku zginął cieszący się popularnością minister w prowincjonalnych władzach Pendżabu oraz co najmniej osiem osób w wybuchu bomby, który zniszczył jego dom.

Talibowie przyznali, że celem zamachu byli chrześcijanie (fot. PAP/EPA/RAHAT DAR)

źródło:
Zobacz więcej