RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Konflikty z prawem, zakaz wjazdu do Schengen, podejrzane rany i SMS-y. Zatrzymania w Niemczech

Jeden z zatrzymanych miał przy sobie SMS-y dotyczące zamachu (fot. Johannes Simon/Getty Images)
Jeden z zatrzymanych miał przy sobie SMS-y dotyczące zamachu (fot. Johannes Simon/Getty Images)

Niemiecka policja aresztowała dwie osoby podejrzane o udział w planowaniu zamachów w Brukseli – podaje tamtejsza prasa. Na telefonie jednego z zatrzymanych znaleziono wiadomości zawierające nazwisko terrorysty i słowo „koniec”. SMS-y miały zostać wysłane tuż przed wybuchem bomb na brukselskim lotnisku i stacji metra.

Jest podejrzany o planowanie zamachów we Francji. W lipcu skazano go za udział w siatce terrorystycznej

Mężczyzna, zatrzymany w czwartek w związku z planowaniem zamachu we Francji, został skazany zaocznie w lipcu zeszłego roku w Brukseli wraz z...

zobacz więcej

Jeden z mężczyzn został zatrzymany o godz. 1.45 w nocy ze środy na czwartek w mieście Giessen (Hesja). Dziennikarze tygodnika „Spiegel” dotarli do informacji, że na krótko przed zamachami w Brukseli otrzymał on na smartfona dwa SMS-y.

„Koniec”

W jednym z nich pojawiało się nazwisko Khalida El Bakraouiego, zamachowca samobójcy z brukselskiego metra, w drugim zaś było tylko jedno słowo – „fin” (po francusku koniec – red.). Druga wiadomość została wysłana we wtorek o godz. 9.08 rano, trzy minuty przed tym, jak El Bakraoui wysadził się w powietrze. Agencja dpa uzyskała potwierdzenie tych informacji w organach bezpieczeństwa.

Niemiecka telewizja publiczna ARD podała, że zatrzymanym jest 28-letnim Marokańczyk. Wiadomo, że ma on zakaz wjazdu na obszar Schengen oraz że wchodził w konflikt z prawem we Włoszech i w Niemczech.

Ustalono również, że domniemany terrorysta przebywał niedawno w Brukseli, zaś 18 marca trafił do szpitala w związku z bliżej nieokreślonym zranieniem. Tego dnia zatrzymano Salaha Abdeslama, zaś podczas policyjnej akcji z mieszkania, w którym przebywał „mózg zamachów w Paryżu”, zbiegło kilka osób. 28-latek mógł być w tym gronie.

Szef francuskiego MSW: udaremniliśmy zamach, akcja antyterrorystyczna pod Paryżem

Francuskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach terrorystyczny na ostatnim etapie jego przygotowań – oświadczył w czwartek późnym wieczorem w...

zobacz więcej

Aktywny w gronie salafitów

W czwartek niemieckie służby zatrzymały również aktywnego w środowisku radykalnych muzułmanów Samira E., który latem 2015 roku miał być zatrzymany przez władze tureckie w rejonie granicy Turcji z Syrią. To samo spotkało w tym okresie El Bakraouiego, który potem został deportowany do Holandii.

Agencja dpa podała, że 1 marca E. został skazany na 2,5 roku więzienia za kradzieże i oczekiwał na rozpoczęcie odbywania kary. Pieniądze zdobyte podczas napadów miał przeznaczać na działalność radykalnych islamistów. Po opublikowaniu informacji o incydencie w Turcji został aresztowany ze względu na ryzyko ucieczki.

Jak wynika z dotychczasowych danych, we wtorkowych atakach na lotnisku Zaventem oraz na stacji metra Maalbeek w Brukseli zginęło co najmniej 31 osób, a 270 zostało rannych. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej