RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Franciszek umył nogi 12 uchodźcom

(fot. Twitter)

Do zdrady Judasza, sprzedającego Jezusa za trzydzieści srebrników, porównał papież Franciszek wtorkowe zamachy terrorystyczne w Brukseli. Papież mówił o tym podczas mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w podrzymskim ośrodku dla uchodźców. Dwanaściorgu z nich - pochodzącym z Syrii, Nigerii, Mali i Pakistanu - Franciszek umył nogi w geście braterstwa.

Mszę papież odprawił przy polowym ołtarzu pod gołym niebem.

W centrum dla migrantów ubiegających się o azyl przebywa około 900 osób, wśród nich Syryjczycy i obywatele wielu krajów Afryki. Większość stanowią muzułmanie.


Z okazji wizyty papieża przybył tam także jeden z imamów z Wiecznego Miasta. Podopieczni struktury, w której jest także wiele dzieci, otrzymali w prezencie od papieża 200 wielkanocnych jajek z czekolady.

Papież Franciszek założył konto na Instagramie

Pontyfikat papieża Franciszka można uznać za przełomowy pod wieloma względami. Głowa Kościoła rezygnuje z papieskich apartamentów, wysiada w...

zobacz więcej

Święta pod specjalnym nadzorem

W Rzymie wprowadzono w czwartek nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z uroczystościami Wielkiego Tygodnia. Z powodu zagrożenia terrorystycznego szczególną ochroną objęto rejon placu Świętego Piotra i Koloseum. W obu tych miejscach utworzono specjalne strefy, by zapewnić całkowite bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom uroczystości religijnych.

Nadzwyczajnym kordonem przy wykorzystaniu wykrywaczy metali otoczone zostanie w Wielki Piątek Koloseum, gdzie wieczorem papież będzie przewodniczyć Drodze Krzyżowej. Cały rejon amfiteatru Flawiuszów zostanie skontrolowany przez pirotechników i policyjne oddziały z psami wykrywającymi materiały wybuchowe.

Czuwać będą snajperzy oraz oddziały specjalne policji i karabinierów. Podobne środki zostaną zastosowane wokół Watykanu, gdzie papież odprawi msze w sobotę wieczorem w bazylice oraz rano na placu Świętego Piotra w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W świąteczny poniedziałek spotka się natomiast z wiernymi na południowej modlitwie.

Rzymska policja ogłosiła ponadto, że w ramach prewencji antyterrorystycznej prowadzi również kontrole w domach.

(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

źródło:
Zobacz więcej