RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Laszrawi, współpracownik Abdeslama wysadził się na lotnisku w Brukseli? Spekulacje mediów

Media poinformowały nieoficjalnie, że Laszrawi to drugi zidentyfikowany zamachowiec samobójca z lotniska (fot. Sylvain Lefevre/Getty Images/PAP/EPA/BELGIUM FEDERAL POLICE)
Media poinformowały nieoficjalnie, że Laszrawi to drugi zidentyfikowany zamachowiec samobójca z lotniska (fot. Sylvain Lefevre/Getty Images/PAP/EPA/BELGIUM FEDERAL POLICE)

Najnowsze

Popularne

Z informacji belgijskiej prokuratury wynika, że we wtorkowych atakach w Brukseli brało udział najprawdopodobniej czterech zamachowców samobójców. Trzej zginęli, jeden zbiegł. Policja potwierdziła w środę identyfikację dwóch z tych, którzy zginęli – braci Ibrahima i Kalida El Bakrawi. Wieczorem belgijskie media poinformowały nieoficjalnie, że zidentyfikowano szczątki trzeciego. Miał nim być Nadżim Laszrawi, który zginął na lotnisku.

Abdeslam twierdzi, że planował zamach na stadion w Paryżu

Salah Abdeslam chciał osobiście dokonać zamachu na Stade de France, ale zmienił zdanie – wynika z zeznań, jakie złożył on przed belgijskimi...

zobacz więcej

Belgijski prokurator Frederic Van Leeuw potwierdził w środę, że zidentyfikowano dwóch spośród prawdopodobnie czterech sprawców wtorkowych zamachów w Brukseli. Dwóch spośród trzech terrorystów samobójców, którzy zginęli w ataku, to znani policji bracia – Ibrahim i Kalid El Bakrawi.

29-letni Ibrahim zdetonował kilka ładunków na lotnisku, tuż przed godz. 8 rano, w odstępie kilku sekund. W sumie na lotnisku eksplodowały cztery ładunki. Ibrahima zidentyfikowano na podstawie odcisków palców.

Kamery na lotnisku zarejestrowały jednak trzech domniemanych zamachowców. Dwóch pozostałych – powiedział prokurator – nie zidentyfikowano. Jeden z nich także wysadził się w powietrze. Drugi przeżył – porzucił torbę z dużą – jak podano – ilością materiałów wybuchowych.

Belgijskie media sugerowały, że napastnik, który przeżył, to Nadżim Laszrawi; początkowo informowano o jego aresztowaniu. Van Leuuw po południu zdementował te informacje. Wieczorem belgijskie media poinformowały nieoficjalnie, że Laszrawi to drugi zidentyfikowany zamachowiec samobójca z lotniska.

Terror w Brukseli. Dwa wybuchy na lotnisku, kolejny na stacji metra. Są zabici i ranni

Na wtorkowe zamachy w Brukseli reaguje opozycja. Mamy w tym roku dwa międzynarodowe wydarzenia w Polsce – Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO....

zobacz więcej

Młodszy brat Ibrahima, 27-letni Kalid El Bakrawi był odpowiedzialny za eksplozję, do której doszło ponad godzinę później na stacji metra Maelbeek, w pobliżu budynków UE.

Laszrawi miał być jednym z najbliższych współpracowników Salaha Abdeslama, koordynatora zamachów w Paryżu, który wpadł niedawno w Anderlecht pod Brukselą.

Belgię ostrzegał Izrael i Turcja

Na temat zamachów zabrały też głos Izrael i Turcja. – Belgijskie służby otrzymały ostrzeżenie, że lotnisko w Zaventem oraz brukselskie metro mogą stać się celem ataków terrorystycznych – podała izraelska gazeta „Haaretz”, powołując się na niezidentyfikowane bliżej źródła w służbach bezpieczeństwa.

Według dziennikarzy gazety, zarówno służby z Belgii, jak i z innych krajów Europy Zachodniej otrzymały w tej sprawie precyzyjne informacje z odpowiednim wyprzedzeniem, ale podjęte w Belgii środki zapobiegawcze były nieskuteczne.

Turcja zaś deportowała w czerwcu ub.r. Ibrahima El Bakrawi – poinformował prezydent tego kraju Tayyip Erdogan. Na życzenie samego zainteresowanego odesłano go do Holandii, o czym – jak powiedział Erdogan, poinformowano służby tego kraju.

Jak mówił, władze tureckie poinformowały o deportacji też Belgię przekazując, że był on bojownikiem. Prezydent Turcji zarzucił Belgom, że zignorowali to ostrzeżenie.

We wtorek rano terroryści zaatakowali brukselskie lotnisko i stację metra Maelbeek, w pobliżu budynków UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej