RAPORT

Pogarda

Legendarna rzeźba odnaleziona po 50 latach. Pójdzie pod młotek 7 kwietnia

Praca okazała się być zaginioną od ponad 50 lat rzeźbą Aliny Szapocznikow (fot. DESA Unicum)
Praca okazała się być zaginioną od ponad 50 lat rzeźbą Aliny Szapocznikow (fot. DESA Unicum)

Najnowsze

Popularne

Przez ponad pół wieku była uważana za zaginioną. Legendarna rzeźba „Ptak” Aliny Szapocznikow została właśnie odnaleziona. Szerszej publiczności zaprezentowana zostanie po raz pierwszy od 1961 roku w trakcie aukcji, która odbędzie się już 7 kwietnia. Wartość tej niezwykłej pracy szacowana jest na ponad milion złotych.

Niezwykła Szapocznikow

Swoje rzeźby tworzyła nie tylko z betonu, metalu i gipsu ale nawet z gumy do żucia. A życie Aliny Szapocznikow to gotowy scenariusz na film. Ten...

zobacz więcej

Charakterystyczna 160-centymetrowa rzeźba „Ptak” powstała pod koniec lat 50. w pracowni przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Alina Szapocznikow była już wtedy artystką znaną i docenianą. Chciała podbić rynek amerykański. Ostatni raz praca prezentowana była właśnie podczas zbiorowej wystawy „Polish Painting and Scupture” w Gres Gallery w Waszyngtonie.

Potem słuch o niej zaginął i można ją było oglądać jedynie na zdjęciach (np. autorstwa Tadeusza Rolke z 1959 roku). Teraz została niespodziewanie odnaleziona w Stanach Zjednoczonych. Odkryli ją Juliusz Windorbski i Małgorzata Słomska z Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Dzieło warte fortunę

Odkryte pod zmurszałą plandeką dzieło warte jest małą fortunę. Estymacja pracy na najbliższej aukcji wynosi od 900 tysięcy do 1,4 miliona złotych. Być może będzie to ostatnia i zarazem jedyna okazja, żeby zobaczyć pracę na żywo, zanim na kilka kolejnych dziesięcioleci trafi do prywatnych kolekcji.

Akcja prac w Desie w Warszawie

Licytacja dzieła odbędzie się podczas Aukcji Rzeźby w Domu Aukcyjnym DESA Unicum 7 kwietnia o godzinie 19:00. Pojawią się na niej również dzieła wielu czołowych artystów, m.in. praca „Bez tytułu” z 2010 roku autorstwa Mirosława Bałki.

Inną z prac będzie asamblaż „Strażnik złudzeń pobocznych” z cyklu „Portrety i rzeczy” Władysława Hasiora, a także trzy prace Magdaleny Abakanowicz, w tym „Tkanina Dorota IV”. Obok nich znalazły się dzieła m.in. Igora Mitoraja, Jerzego Beresia, Grzegorza Klamana czy Marii Jaremy.

Na aukcji zlicytowane zostanie łącznie prawie 60 obiektów (fot. Facebook/Desa Unicum)
Na aukcji zlicytowane zostanie łącznie prawie 60 obiektów (fot. Facebook/Desa Unicum)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej