RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wielkanoc przeżyciem religijnym dla 46 proc. Polaków, ale poszczą niemal wszyscy

70 procent ankietowanych uznało, że Wielkanoc to święto rodzinne (fot. wikipedia.org)
70 procent ankietowanych uznało, że Wielkanoc to święto rodzinne (fot. wikipedia.org)

Najnowsze

Popularne

Większość Polaków uważa Wielkanoc za święto rodzinne – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Jako przeżycie religijne święta wskazuje 46 proc. ankietowanych.

Dziś Niedziela Palmowa, początek Wielkiego Tygodnia. Prezydent w Lipnicy Murowanej

Dzisiaj Niedziela Palmowa – święto chrześcijańskie upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa wraz z uczniami do Jerozolimy na Święto Paschy. Jest...

zobacz więcej

70 procent ankietowanych uznało, że Wielkanoc to święto rodzinne, 46 procent – przeżycie religijne, a 42 procent – miła tradycja. Autorzy badań zwracają uwagę, że Święta Bożego Narodzenia uznało za święto religijne tylko 23 procent respondentów.

Odpowiadając na pytanie o wielkopostne i wielkanocne praktyki religijne, 84 procent uczestników sondażu zadeklarowało, że przestrzega postu w Wielki Piątek, a 68 procent ankietowanych przystępuje do wielkanocnej spowiedzi.

59 procent respondentów oświadczyło, że uczestniczy w obchodach Triduum Paschalnego, 57 procent w rekolekcjach wielkopostnych, 52 procent w nabożeństwach Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żali, a 48 procent w rezurekcji. W praktykach tych częściej uczestniczą kobiety, mieszkańcy mniejszych miejscowości i osoby o poglądach prawicowych.

Mniej jedzenia i rozrywek

Autorzy badania zwracają uwagę, że przestrzeganie postu w Wielki Piątek zadeklarowało 45 procent osób nieuczestniczących w praktykach religijnych i 21 procent niewierzących. 52 procent uczestników sondażu zadeklarowało, że w Wielkim Poście stara się ograniczyć rozrywki.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-9 marca na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1034 osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej