Neumann: rezolucja PE może być dla premier Szydło wyciągniętą dłonią

Impas w sprawie Trybunału Konstytucyjnego może się szybko zakończyć. Zdaniem Sławomira Neumanna, szefa klubu PO, wystarczy, że premier Beata Szydło zastosuje się do rezolucji Parlamentu Europejskiego. – Pani premier ma szansę z tego wybrnąć. Paradoksalnie, ta rezolucja może być dla niej wyciągniętą dłonią. Jeżeli wspólnota 28 krajów pokazuje drogę wyjścia, to wszyscy mogą wyjść z tego z twarzą – ocenił w programie „Polityka przy kawie” w TVP 1.

Duda o TK: senatorowie uśmiechali się tylko, że podobny spór jest w tej chwili w USA

Prezydent poinformował, że sobotnia rozmowa z amerykańskimi senatorami w Krakowie poświęcona była głównie tematyce bezpieczeństwa naszego...

zobacz więcej

Neumann podkreślił, że nie uważa by niższe notowania Platformy miałyby być efektem rzekomego skarżenia się w Europie na działania Prawa i Sprawiedliwości. Zapewnił, że za 3,5 roku, w kolejnych wyborach parlamentarnych, jego ugrupowanie będzie biło z PiS-em o zwycięstwo. – Będziemy wykorzystywać atuty, które ma Platforma, żeby bronić Polskę przed złymi, naszym zdaniem, działaniami, które Prawo i Sprawiedliwość proponuje – tłumaczył.

– Kiedy widzi się łamanie prawa, można przejść obok i nie reagować, albo zareagować. My widzimy łamane prawo przez rząd, łamane podstawy demokracji, to reagujemy. I nie reagujemy na obcych dworach, tylko reagujemy u siebie – dowodził.

Złamanie przyjętych wartości?

Zdaniem szefa klubu PO prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński powinien spokojnie dokończyć swoją wygasającą w tym roku kadencję. Naciski by ustąpił uważa za złamanie zasad „filozofii europejskiej, do której aspirowaliśmy przez wieki” oraz „przyjętych wartości”.

– Trójpodział władzy polega między innymi na tym, że sądownictwo jest niezależne. Żeby było niezależne, politycy nie mogą ingerować w takie rzeczy – przekonywał.

– W grudniu kadencja prof. Rzeplińskiego wygasa i Jarosław Kaczyński będzie mógł wymyślić innego prezesa Trybunału – dodał.

Senator PiS mówi o Targowicy. Szejnfeld odpowiada: PiS ma podwójną moralność

– Nie znam takiego przypadku, by w jakimkolwiek państwie unijnym łamano prawo i praworządność i własną konstytucję – tak Adam Szejnfeld z PO w...

zobacz więcej

W opinii Neumanna najprostszym rozwiązaniem kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest opublikowanie przez premier Szydło orzeczenia TK, co – jak wskazał – „jest obowiązkiem pani premier” i zastosowanie się do sugestii Komisji Weneckiej.

Klucz w rękach Szydło i Dudy

– Dzisiaj to jeszcze nie jest mowa o Trybunale Stanu, ale jeżeli będzie tak, że ktoś będzie permanentnie łamał prawo, to prędzej czy później odpowiedzialność go spotka – tłumaczył. – Klucz do rozwiązania problemu Trybunału Konstytucyjnego leży w rękach Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy – ocenił. Dodał, że to „szansa dla premier, żeby się uniezależniła od prezesa Kaczyńskiego”.

Neumann rozwiał też doniesienia medialne jakoby Platforma miała zablokować kandydaturę Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Wskazał, że przeciwko europosłowi PiS głosowało dwanaście osób z różnych krajów, z czego tylko jedna należała do PO.

Miejsca dla Polaka

– Głosy, które padały przeciwko Januszowi Wojciechowskiemu nie padały przeciwko Polakowi, bo to miejsce dla Polaka i ono pozostanie dla Polaka. Ci europarlamentarzyści, którzy zgłaszali sprzeciw, tłumaczyli, że Wojciechowski jest czynnym politykiem Parlamentu Europejskiego, a to nie są standardy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego – podkreślił szef klubu PO.

– PiS wycofał wcześniej kandydaturę Macieja Berka, który przez wiele lat był szefem Rządowego Biura Legislacji, apartyjnego fachowca, stawiając na człowieka ze swojej partii. Nieszczęście polega na tym, że Prawo i Sprawiedliwość patrzy kategoriami, które są w Polsce. I tak jak w Polsce działa – absolutnie zapełniając wszystkie stanowiska swoimi partyjnymi działaczami – myśli, że Europa działa tak samo – ocenił.


OBEJRZYJ CAŁE WYDANIE „POLITYKI PRZY KAWIE” ZE SŁAWOMIREM NEUMANNEM

źródło:
Zobacz więcej