Chcą podrzucić Romów innej gminie. Za pieniądze z ministerstwa na integrację

Romowie nie chcą przeprowadzki do innej gminy (fot. Carl Court / Staff / Getty Images)

Władze Limanowej (woj. małopolskie) postanowiły sfinansować wysiedlenie 19 Romów z walącego się domu i kupiły dla nich mieszkania w sąsiedniej gminie. Pieniądze na ten cel pochodziły z ministerialnej dotacji na integrację Romów z lokalną społecznością – poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Po usunięciu wrocławskiego koczowiska Romowie skarżą się na Polskę do Strasburga

Grupa rumuńskich Romów złożyła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę przeciwko Polsce w związku z wyburzeniem koczowiska we Wrocławiu....

zobacz więcej

Rzecz w tym, że ani oddalone o 20 km od Limanowej Marcinkowice, ani Czchów położony 40 km od Limanowej nie chcą przyjąć przesiedlanych Romów. Sami zainteresowani też nie chcą tej przeprowadzki, ponieważ boją się niechęci w nowych miejscach.

Dzieci z tej rodziny, a jest ich 10, nie mogą liczyć na to, że zostaną zapisane do szkoły. Co więcej, radni Czchowa zapowiedzieli, że skierują sprawę do sądu administracyjnego, „jeśli władze Limanowej nie wycofają się ze swoich planów przesiedleńczych”.

Pierwszy przypadek w Polsce

„To pierwszy taki przypadek w Polsce, żeby gmina kupowała mieszkania Romom u sąsiadów” – zauważa gazeta. Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Nie można tej społeczności Romów traktować jak niechcianego problemu, który podrzuca się do innej gminy. Takie podejście nie służy asymilacji i edukacji tego środowiska – powiedział gazecie prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce, Roman Kwiatkowski.

źródło:
Zobacz więcej