RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Zmarł Jan Nemec, jeden z twórców czeskiej nowej fali

Jan Nemec w 1967 r. (fot. Wikipedia/Eric Koch/Anefo)

Zmarł Jan Nemec, reżyser filmowy, producent, scenarzysta, operator, aktor i kompozytor, współtwórca nowej fali w czeskim kinie lat 60. – poinformowała w sobotę czeska telewizja. Miał 79 lat.

Wraz z innymi reżyserami, jak Milosz Forman czy Vera Chytilova, Nemec kręcił filmy, które radykalnie zrywały z socrealizmem.

Jego debiut z 1964 roku pt. „Diamenty nocy” – utrzymany w nowofalowej poetyce – o dwóch żydowskich chłopcach uciekających z transportu do nazistowskiego obozu śmierci, zwyciężył na festiwalu w Mannheim.

Rok później razem z Jirzim Menzlem, Evaldem Schormem, Verą Chytilovą, Jaromilem Jiresem zrealizowali nowelowy film pt. „Perły na dnie” – była to adaptacja pięciu nowel Bohumila Hrabala. Film stał się rodzajem manifestu nowego kina czeskiego.

Irytował władze

Z kolei jego prowokacyjne dzieło pt. „O uroczystościach i gościach” – wnikliwe studium ludzkich zachowań będące gorzką alegorią systemu totalitarnego – rozwścieczyło władze komunistyczne Czechosłowacji – pisze agencja Associated Press.

Po „Oratorium dla Pragi”, filmie dokumentalnym na temat sowieckiej inwazji na Czechosłowację w 1968 roku, Nemec popadł w niełaskę u władz.

Dopiero w 1975 r. w Niemczech zrealizował ekranizację „Przemiany” Franza Kafki. Od 1974 do 1989 roku żył na emigracji, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

źródło:

Zobacz więcej