RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest śledztwo ws. śmierci dziecka po aborcji. Żyło 22 minuty

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci dziecka, do której doszło w warszawskim szpitalu im. Świętej Rodziny po przedwcześnie wywołanym porodzie. Zawiadomienie złożyła Fundacja SOS Obrony Życia Poczętego.

Dyskusja po nieudanej aborcji w szpitalu. „Personel powinien udzielić dziecku pomocy”

– Próbowano pozbyć się tego dziecka środkami poronnymi. Kiedy to się nie udało przeprowadzono aborcję – powiedział w „Minęła dwudziesta” ks....

zobacz więcej

Śledztwo wszczęto w sprawie przerwania ciąży z naruszeniem warunków ustawowych w sytuacji, gdy „dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej” – poinformował w piątek prok. Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Za taki czyn art. 152 par. 3 Kodeksu karnego przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Innym wątkiem śledztwa jest nieudzielenie pomocy nowo narodzonemu dziecku.

Prok. Dziekański podkreślił, że dopiero po zakończeniu postępowania będzie wiadomo, jaka będzie ostateczna kwalifikacja prawna sprawy.

Jak podają media, w początkach marca w warszawskim szpitalu im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego w 24. tygodniu ciąży wywołano przedwczesny poród dziecka, które oprócz zespołu Downa miało nieprawidłowo działające nerki i wadę serca. Dziecko żyło przez 22 minuty.

Kontrola resortu zdrowia w stołecznym szpitalu po aborcji. Zabezpieczono dokumentację

Ministerstwo Zdrowia prowadzi kontrolę w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny. W placówce miało dojść do tzw. nieudanej...

zobacz więcej

Kontrola w szpitalu

Zawiadomienie złożyła do prokuratury Fundacja SOS Obrony Życia Poczętego. Ks. Ryszard Halwa z rady fundacji powiedział, że z informacji, które do fundacji dotarły, wynika, że dziecku nie udzielono pomocy.

W szpitalu kontrolę prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Wiceszef resortu Jarosław Pinkas informował, że zabezpieczono dokumentację medyczną.

Także rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska wystąpiła do szpitala o przekazanie wyjaśnień w tej sprawie. Zwróciła się także do Ministerstwa Zdrowia o przekazanie wyników kontroli Konsultanta Krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. dr hab. Stanisława Radowickiego oraz o opinię do konsultantów krajowych: w dziedzinie perinatologii i w neonatologii. – Po uzyskaniu i analizie wszystkich ww. informacji rozważę podjęcie dalszych działań w niniejszej sprawie – podkreśliła.

Skandaliczna aborcja w warszawskim szpitalu. Goście „Woronicza 17” zgodni: to zadanie dla prokuratury

zobacz więcej

Kiedy prawo pozwala na przerwanie ciąży?

W myśl ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

źródło:

Zobacz więcej