RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jest zgoda na porozumienie z Turcją. Ma zniszczyć „model biznesowy” przemytników ludzi

Donald Tusk wierzy w kompromis (fot. Anadolu Agency/Getty Images)
Donald Tusk wierzy w kompromis (fot. Anadolu Agency/Getty Images)

Unia Europejska i Turcja uzgodniły w piątek porozumienie, które ma pomóc zahamować falę migracyjną do Europy – poinformował na Twitterze Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej przedstawił wcześniej unijnym przywódcom uzgodniony z Turcją projekt planu współpracy. Polak zwrócił się wówczas o przyjęcie tekstu bez poprawek. O zatwierdzeniu porozumienia informowali już na Twitterze również premierzy Czech i Finlandii.

Uda się rozwiązać kryzys migracyjny? Bruksela chce ściągnąć z Turcji 72 tys. syryjskich uchodźców

zobacz więcej

Według Tuska tekst wspólnej deklaracji zaakceptowano jednomyślnie.

Kluczowa część

Kluczową częścią porozumienia jest plan, zgodnie z którym Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich imigrantów, którzy od 20 marca przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy.

W zamian UE ma wkrótce rozpocząć przejmowanie syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie „modelu biznesowego” przemytników ludzi.

Uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca UE zniosła wizy dla Turków, otwarcie nowego rozdziału negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE oraz przygotowanie do otwarcia kolejnych rozdziałów, jak również przyspieszenie przekazywania 3 mld euro na pomoc dla przebywających w Turcji syryjskich uchodźców

W piątek projekt wynegocjowany z tureckim premierem Ahmetem Davutoglu trafił pod obrady szefów unijnych państw i rządów. Po przyjęciu dokumentu do obrad miał dołączyć Davutoglu.

Premierzy Czech Bohuslav Sobotka oraz Finlandii Juha Sipila jako pierwsi poinformowali na Twitterze, że tak się właśnie stało. Potem potwierdził to przewodniczący Tusk.

Sporne kwestie

W trakcie kilku godzin negocjacji z tureckim premierem wypracowano propozycje kompromisu w spornych dotychczas kwestiach. Uzgodniono m.in., że już od 20 marca, czyli od najbliższej niedzieli, rozpocznie się odsyłanie do Turcji imigrantów, którzy po tej dacie przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. Zastrzeżono, że każda osoba będzie traktowana indywidualnie, nie będzie zawracania imigrantów i zbiorowego odsyłania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej