Schetyna: rezolucja ws. Polski ma absolutną większość w Parlamencie Europejskim

– Wszystkie największe kluby w Parlamencie Europejskim nie akceptują tego, co się w Polsce dzieje – powiedział szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w programie „Gość poranka”. Jego zdaniem rezolucja ws. przestrzegania praworządności w Polsce ma w Brukseli absolutną większość. Schetyna odniósł się też do zablokowania kandydatury europosła PiS Janusza Wojciechowskiego na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. – Czy naprawdę musimy wybierać partyjnych działaczy? – pytał przewodniczący PO.

PO nie rezygnuje. Przygotowuje rezolucję dla PE na temat sytuacji w Polsce

Europejska Partia Ludowa zdecydowała w czwartek, że przygotuje projekt rezolucji dla Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce. Szef PE...

zobacz więcej

Deputowani Europejskiej Partii Ludowej mają się zająć projektem rezolucji na temat sytuacji w Polsce na sesji 27-28 kwietnia. Szef PO rozmawiał o tym w czwartek na szczycie EPL w Brukseli. Grzegorz Schetyna spotkał się m.in. z szefem frakcji chadeków w europarlamencie Manfredem Weberem oraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

– Z kanclerz Angelą Merkel rozmawiałem o współpracy między CDU a PO na różnych szczeblach. Natomiast rezolucja, która powstanie w sprawie Polski w kwietniu, ma absolutną większość w Parlamencie Europejskim. Wszystkie najważniejsze kluby nie akceptują tego, co się w Polsce dzieje – mówił Schetyna w programie „Gość poranka”.

Projekt rezolucji przygotuje Europejska Partia Ludowa. Ma być gotowy w ciągu tygodnia. Omówi sprawę kryzysu, który powstał wokół Trybunału Konstytucyjnego i wskaże konieczność wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej.

Europoseł PiS negatywnie zaopiniowany do ETO. Znak zapytania co do jego niezależności

Kandydatura europosła PiS Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) została negatywnie zaopiniowana przez komisję...

zobacz więcej

Schetyna o Wojciechowskim: czy musimy wybierać partyjnych działaczy

Tematem rozmowy była również kandydatura europosła PiS Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Deputowany uzyskał negatywną opinię komisji kontroli budżetowej PE. Podczas przesłuchania zainteresowanie europosłów wzbudził brak jego niezależności politycznej i stosunek do TK.

– To jest miejsce dla Polski. PiS powinien zaprezentować kandydata, który zda wszystkie egzaminy. Rozmawiałem z ludźmi, którzy byli na tej komisji. To nie było najlepsze przesłuchanie. Czy naprawdę musimy wybierać partyjnych działaczy na stanowisko do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego? Taka jest norma w polskim wykonaniu? – powiedział Schetyna.

źródło:
Zobacz więcej