„Rzeczpospolita”: w limuzynie prezydenta założono oponę wycofaną z użycia. Sprawę zbada MSWiA

W magazynie zabrakło opon i w limuzynie prezydenta Andrzeja Dudy założono oponę wycofaną z użycia. Właśnie ona miała eksplodować podczas incydentu na autostradzie. Do takich ustaleń dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”. Jeżeli to się potwierdzi, funkcjonariusze BOR mogą usłyszeć zarzuty świadomego narażenia prezydenta na niebezpieczeństwo.

Gen. Janicki: wymienialiśmy opony po przejechaniu 15 tys. km, a nie po upływie sześciu lat

– Nie przypominam sobie, bym podpisywał instrukcję ws. używania prezydenckich limuzyn – powiedział w TVP Info były szef Biura Ochrony Rządu generał...

zobacz więcej

Gazeta relacjonuje przebieg wydarzeń, które poprzedziły incydent z 4 marca na autostradzie A4. Funkcjonariusze mieli wówczas popełnić szereg błędów, m.in. Mimo to szefostwo Biura Ochrony Rządu na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej nie ujawniło prawdziwych przyczyn zdarzenia.

„Rz” sugeruje, że zrobiono tak, ponieważ byłyby one podstawą dymisji nowego kierownictwa. „Powinny polecieć głowy” – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wysoko postawiony działacz PiS. Błędem miało być m.in. również dopuszczenie do jazdy w prezydenckiej kolumnie pojazdu nieuprzywilejowanego.

Rozpadła się na kawałki

Dziennikarze ustalili, że prezydencka limuzyna stała prawie miesiąc bez opon, a 15 lutego zapadła decyzja, by założyć oponę wycofaną z użycia, ponieważ nowych w magazynie nie było. Właśnie ta opona rozpadła się na kawałki, co mogło skończyć się tragicznie dla Andrzeja Dudy i towarzyszących mu osób.

Do incydentu doszło podczas przejazdu prezydenckiej kolumny autostradą A4 w okolicach Lewina Brzeskiego (woj. opolskie). Na szczęście limuzyna zatrzymała się na poboczu i nikomu nic się nie stało.

„Wkręceni dziennikarze”

Do tekstu w „Rzeczpospolitej” odniósł się na Twitterze prezydencki doradca Marcin Kędryna. „Tekst o wypadku PAD w Rzepie w sporej części to bzdury. Tak łatwo weryfikowalne, że na miejscu redaktorów zapadłbym się ze wstydu pod ziemię” – czytamy we wpisie. Stwierdził również, że dziennikarze zostali „wkręceni”.


teraz odtwarzane
MSWiA zbada doniesienia na temat BOR

PO: przyczyną wypadku prezydenta Andrzeja Dudy niewłaściwa polityka kadrowa rządu

– Gdyby ochrona pana prezydenta była kompetentna, nigdy do takiej sytuacjo by nie doszło – powiedział poseł PO Marek Wójcik, komentując wypadek...

zobacz więcej

MSWiA zbada doniesienia na temat BOR

– Szef MSWiA powołał specjalny zespół kontrolny, który ma zweryfikować doniesienia medialne o zaniedbaniach BOR dotyczących obsługi floty aut, którymi podróżuje prezydent Andrzej Duda – poinformował w piątek wiceszef resortu Jarosław Zieliński.

Dodał, że zespół ten sprawdzi ponadto „procedury ochronne, czyli przeprowadzi głębszy audyt”. – Daliśmy temu zespołowi 14 dni, aby wyjaśnił tę sprawę – powiedział wiceszef MSWiA.

Proszona o odniesienie się do informacji o zaniedbaniach BOR szefowa kancelarii premiera Beata Kempa stwierdziła: „jak znam życie i jak znam szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, osoby za to odpowiedzialne, poniosą albo już poniosły konsekwencje”. – To jest oczywiste – powiedziała Kempa w piątek dziennikarzom w Sejmie.

źródło:
Zobacz więcej