Śledztwo w sprawie więzień CIA w Polsce zostanie umorzone? Słabe dowody i kontrowersyjne uzasadnienie

Tajne więzienie CIA miało się znajdować m.in. w Starych Kiejkutach (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)

W najbliższych tygodniach prokuratura rejonowa w Krakowie ma umorzyć śledztwo w sprawie więzień CIA w Polsce – ustalili dziennikarze RMF FM. Dochodzenie mające ustalić, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w naszym kraju tajnych więzień w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury wobec podejrzewanych o terroryzm, toczyło się aż osiem lat.

Polska zapłaciła torturowanym w tajnych więzieniach CIA. Łącznie prawie milion złotych

Oto finał sprawy domniemanych terrorystów, torturowanych w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach. – Polska wypłaciła zadośćuczynienie jednemu...

zobacz więcej

Radio wskazuje, że oficjalnie śledztwo ma potrwać do połowy kwietnia, ale decyzja o jego umorzeniu jest już przesądzona. Śledczy mieli uznać, że już nie zdobędą nowych informacji czy dowodów, które mogłyby wpłynąć na losy postępowania.

Takim dowodem mogłaby być odpowiedź ze strony Amerykanów, ale ci odmówili pomocy prawnej w sprawie pięciu z sześciu dotychczas wysłanych wniosków. Zdaniem śledczych także ten ostatni wniosek nie zostanie zrealizowany, w efekcie ustalenie ewentualnych winnych nie będzie możliwe.

Bez oskarżonych

Dotąd zarzuty w sprawie usłyszała tylko jedna osoba, ale dziennikarze RMF FM ustalili, że nie zostanie oskarżona ze względu na słaby materiał dowodowy.

Uzasadnienie decyzji o umorzeniu ma budzić, zdaniem radia, wiele kontrowersji. Znajdzie się w nim bowiem zapis, że tajne więzienia w naszym kraju jednak były. Te informacje mogą zaś sprawić, że zagrożone będzie bezpieczeństwo Polski. Dotąd nie było oficjalnego potwierdzenia istnienia w Polsce więzień. Teraz mają się znaleźć w materiałach zamykających śledztwo.

źródło:
Zobacz więcej