RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szyszko: Puszcza Białowieska stworzona ręką człowieka; wiemy, kto i w którym miejscu sadził drzewa

Minister Szyszko podtrzymuje decyzję co do ingerencji człowieka w Puszczy Białowieskiej (fot. PAP/Artur Reszko)
Minister Szyszko podtrzymuje decyzję co do ingerencji człowieka w Puszczy Białowieskiej (fot. PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

– Puszcza Białowieska – to, czym się zachwyca cały świat – jest stworzona gospodarczą ręką człowieka – mówił w radiowej Jedynce minister środowiska Jan Szyszko. – Wiemy niemal dokładnie, kto i w którym miejscu sadził występujące tam drzewa i w jaki sposób je użytkował – powiedział. Dlatego ingerencja w znajdujący się w puszczy drzewostan pozwoliłaby zachować występujące tam unikatowe rośliny.

Resort środowiska zamierza uratować Puszczę Białowieską. Minister Szyszko przedstawi plan

zobacz więcej

Wyjaśniając w radiowej Jedynce swoją decyzję dotyczącą przyszłości białowieskich świerków zaatakowanych przez korniki szef resortu podkreślił, że nie można pozostawić puszczy bez ingerencji człowieka. – Zmieniła się cała szata roślinna, zamarło kilkaset tysięcy drzew. Nie możemy pozostawić sytuacji samej sobie – mówił minister.

„Wiemy, kto sadził, w którym miejscu”

Według szefa resortu rolnictwa, podobne stanowisko zajmują osoby mieszkające w okolicy, które dobrze znają dzieje puszczy. – Ci, co znają historię Puszczy Białowieskiej, co tam mieszkają, co ją użytkują, ci co patrzą w dokumenty historyczne, a te dokumenty są od kilkuset lat, to mówią, że pozostawienie tego samemu sobie spowoduje, że to będzie tak mniej więcej wyglądało, jak w tej chwili Park Białowieski – wyjaśniał.

Jak dodał, „historia samych drzewostanów jest znana od niemal 200 lat, czyli wiemy dokładnie prawie, kto sadził, w którym miejscu, kto użytkował”.

Ingerencja w 2/3 puszczy

Jan Szyszko poinformował w niedzielę, że w dwóch trzecich nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej zostaną podjęte działania zabezpieczające drzewostan przed inwazją korników. W jednej trzeciej nadleśnictw natomiast nie będzie ingerencji.

Decyzja ta ma związek z wnioskiem leśników, powołujących się na szkody wyrządzone w drzewostanie przez korniki. Przeciwko wyrębowi drzew protestują organizacje ekologiczne i część naukowców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej