RAPORT

Wojna na Ukrainie

Europejski satelita zbada Marsa. W projekcie brali udział Polacy

Satetlita  ExoMars TGO zbada m.in. atmosferę Marsa (fot. PAP/EPA/STEPHANE CORVAJA / ESA)
Satetlita ExoMars TGO zbada m.in. atmosferę Marsa (fot. PAP/EPA/STEPHANE CORVAJA / ESA)

Zbada atmosferę Czerwonej Planety i zrobi jej trójwymiarowe zdjęcia. Zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i Rosję satelita jest gotów do lotu na Marsa. W poniedziałek o godz. 10.31 czasu polskiego ma wystartować z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Przełomowe odkrycie NASA. „Mars nie jest suchą planetą, znaleźliśmy wodę w płynnej postaci”

Mars nie jest suchą planetą tak. Odkryliśmy wodę w stanie ciekłym – ogłosił na konferencji prasowej NASA Jim Green, zajmujący się badaniem planet.

zobacz więcej

Ten satelita to ExoMars TGO. Jego najważniejszym zadaniem jest zbadanie atmosfery Marsa i istniejących w niej śladowych ilości metanu.

Dodatkowe informacje

Na Ziemi metan produkują żywe organizmy i naukowcy chcą się dowiedzieć, jakie jest pochodzenie tego gazu na Marsie. – Będziemy też obserwować Słońce podczas wschodu i zachodu i to da nam dodatkowe informacje o atmosferze Marsa – mówi Ann Carine Vandaele z Europejskiej Agencji Kosmicznej.Inżynierowie przetestują też nowoczesne systemy łączności i zrobią trójwymiarowe zdjęcia powierzchni Marsa. Z kolei w październiku sonda ExoMars TGO wyśle z orbity specjalny lądownik, który usiądzie na Czerwonej Planecie.

W przygotowaniu misji brali udział polscy eksperci z Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także z firm Creotech Instruments oraz VIGO System.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej