RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandaliczna aborcja w warszawskim szpitalu. Goście „Woronicza 17” zgodni: to zadanie dla prokuratury

Przypadek aborcji dziecka z zespołem Downa, które miało urodzić się w warszawskim szpitalu, a lekarze nie udzielili mu pomocy, tylko pozwolili umrzeć, wywołało oburzenie w Polsce. Goście programu „Woronicza 17” przyznali, że sprawą musi zająć się prokuratura. Zawiadomienie w tej sprawie złożył już poseł Piotr Liroy-Marzec (Kukiz’15).

Rewolucyjna decyzja Franciszka. Papież upoważnia księży do odpuszczania grzechu aborcji

zobacz więcej

Wymuszony poród przeprowadzono w szóstym miesiącu ciąży na dziecku z zespołem Downa – poinformowała Telewizja Republika. Adam Struzik z PSL przyznał, że to niedopuszczalne. Zaapelował jednak o tonowanie nastrojów, ponieważ opinia publiczna nie zna szczegółów sprawy. – Potrzebne jest wnikliwe postępowanie, które wyjaśni, jakie były powody, by podjąć decyzję o aborcji – stwierdził na antenie TVP Info.

Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 zwrócił uwagę, że już na tym etapie można stwierdzić, że doszło do złamania prawa. – To dziecko z zespołem Downa, które zostało zamordowane, po dokonaniu aborcji żyło jeszcze godzinę i nie udzielono mu pomocy. Zmarło wskutek tego, że lekarze nie ratowali mu życia – wskazał poseł.

Niewyobrażalne okrucieństwo

– To niewyobrażalne okrucieństwo. Nie wyobrażam sobie jak można być człowiekiem, lekarzem i pozostać obojętnym na taką sytuacją, że rodzi się dziecko, żywy człowiek, i nie udziela się mu pomocy – przyznał Jacek Sasin z PiS, który przypomniał, że w ubiegłej kadencji odrzucono obywatelski projekt regulujący przepisy aborcyjne, które zakazują dokonywania aborcji na płodach z zespołem Downa. Dokument został odrzucony głosami PO i lewicy.

Z opinią Sasina na temat wątpliwego zachowania lekarzy i pracowników szpitala biorących udział w zabiegu aborcji zgodziła się Małgorzata Sadurska, minister w kancelarii prezydenta. – Jeżeli to dziecko umierało w męczarniach, jeżeli lekarze nie dokonali tego do czego byli zobowiązani – a każdy lekarz jest zobowiązany do tego, żeby ratować życie – to jest zadanie dla prokuratury – podkreśliła.

Kompromis

Andrzej Halicki z PO przyznał, że trzeba poczekać z opinią odpowiednich organów na temat tragedii, do której doszło w szpitalu. Zapewnił jednak, że obecna ustawa regulująca tę kwestię jest optymalna. – Jest dziełem kompromisu i wydaje się, że przynosi dobre efekty, choć nie zlikwiduje podziemia aborcyjnego. Naruszenie kompromisu może być złe w skutkach – ocenił, twierdząc że dojdzie wówczas do sporu ideologicznego.

Adam Szłapka (Nowoczesna) nie wykluczył, że zmiany są potrzebne, ale debata o nich nie powinna się odbyć w obecnej atmosferze. – Najgorszym rozwiązaniem z możliwych jest eskalowanie tej tragedii, podkręcanie jej i w emocjach, które jej towarzyszą dyskutowanie o zmianach prawnych – zaznaczył.

Obejrzyj całe wydanie programu „Woronicza 17”

teraz odtwarzane
13.03.2016

źródło:
Zobacz więcej