RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Resort środowiska zamierza uratować Puszczę Białowieską. Minister Szyszko przedstawi plan

Najnowsze

Popularne

Minister środowiska Jan Szyszko ma przedstawić plan ratowania Puszczy Białowieskiej. Resort wyjaśnia, że jest on niezbędny po wprowadzeniu ubiegłorocznego aneksu urządzenia lasu w nadleśnictwie Białowieża, który zakłada zwiększenie pozyskania drewna w tym rejonie z około 63,5 tys. m sześciennych do 188 tys. m sześciennych.

W Białowieży wycinka, ale nieco mniejsza? Decyzja w rękach ministra środowiska

Trzykrotnie, a nie jak wcześniej planowano pięciokrotnie, większa niż dotychczas miałaby być wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Taką ilość i...

zobacz więcej

Zdaniem leśników, którzy optowali za takim rozwiązaniem, aneks jest niezbędny wobec gradacji kornika drukarza. Niektóre środowiska naukowe oraz ekolodzy przekonują jednak, że zwiększenie wycinki jest zbędne, a nawet szkodliwe. Apelują o pozostawienie puszczy bez ingerencji człowieka.

Zdaniem Szyszki odpowiedzialność za pogarszający się stan puszczy ponosi poprzednia władza. Minister Wskazuje, że „pewne wcześniejsze polityczne decyzje, które zakazały działalności gospodarczej na terenie Puszczy Białowieskiej, doprowadziły do zamarcia na jej terenie ponad 3,5 mln m sześciennych drewna”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej