RAPORT

Wojna na Ukrainie

Luksusowa willa Ceausescu zamieniona w muzeum. „Naród rumuński musi pogodzić się ze swoją historią”

Pełna przepychu willa ma 80 pokoi, zdobionych eleganckimi lustrami, żyrandolami, mozaikami  (fot. TVP)
Pełna przepychu willa ma 80 pokoi, zdobionych eleganckimi lustrami, żyrandolami, mozaikami (fot. TVP)

Ponad 300 osób zwiedzało w sobotę dawną rezydencję komunistycznego przywódcy Rumunii Nicolae Ceausescu w Bukareszcie, która została po raz pierwszy otwarta dla turystów i mieszkańców stolicy. Stało się to 26 lat po upadku dyktatora.

25 lat od stracenia Ceausescu. Rumunia odbija się od dna

Rumunia jest jedynym krajem dawnego bloku komunistycznego, w którym w 1989 r. droga do demokracji zaczęła się krwawo. Ponad 1000 ofiar w...

zobacz więcej

Podczas uroczystości otwarcia willi, nazywanej Pałacem Wiosennym, minister ds. dialogu społecznego Violeta Alexandru przekonywała, że społeczeństwo powinno poznać ten budynek, a „naród rumuński musi pogodzić się ze swoją historią i znać swoją przeszłość, z jej wszystkimi obliczami”.

Dawna rezydencja Ceausescu mieści się przy Bulwarze Wiosennym w eleganckiej stołecznej dzielnicy, w której mieszkali komunistyczni dygnitarze. Pałac Wiosenny powstał w latach 1964-1965, a o jego wystroju decydowała żona dyktatora, Elena.

Małżonkowie mieszkali tam z dziećmi Zoe, Valentinem i Nicu od 1965 roku do grudnia 1989 roku, kiedy para musiała uciekać z Bukaresztu przed antyreżimowymi powstańcami. Ceausescu i jego żona zostali aresztowani kilka godzin później. Po osądzeniu w pospiesznym procesie zostali straceni 25 grudnia 1989 roku w Targoviste.

Można kupić willę Ceausescu: uwaga, jest nierentowna

zobacz więcej

80 pokoi, basen i schron

Od tego czasu rezydencja w Bukareszcie była przeznaczona na potrzeby ważnych gości, odwiedzających Rumunię z wizytą państwową. Pełna przepychu willa ma 80 pokoi, zdobionych eleganckimi lustrami, żyrandolami, barwnymi mozaikami. Jest tam m.in. kryty basen, sala kinowa i podziemny schron. Po ogrodzie przechadzają się pawie.

W sobotę ponad 300 osób podziwiało budynek. Tym razem wpuszczono ich za darmo. Willę będzie można zwiedzać od 19 marca, a bilety mają kosztować od 15 do 30 lei (od 3,70 do 7,40 USD).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej