RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sztuczna inteligencja nie dała szans człowiekowi. Komputer rozgromił Koreańczyka

Sedol trzykrotnie przegrał z komputerem w grę go (fot. PAP/EPA/YONHAP)
Sedol trzykrotnie przegrał z komputerem w grę go (fot. PAP/EPA/YONHAP)

Skonstruowany przez firmę Google komputer wyposażony w specjalny program pokonał mistrza świata w go, wyjątkowo skomplikowanej grze planszowej. Koreańczyk Lee Sedol trzykrotnie uległ maszynie AlphaGo. Wcześniej komputery wielokrotnie wygrywały z ludźmi np. w szachy i warcaby, ale go jest znacznie bardziej wymagającą dla nich grą.

Sprytne oszustwo i błyskotliwa demaskacja. Szachista-pszczelarz niemal wygrał międzynarodowy turniej

37-letni włoski szachista Archangel Ricciardi podczas kariery „wspiął się” na 51 366 miejsce światowego rankingu, przez 57. międzynarodowy turniej...

zobacz więcej

Jak zwraca zajmujący się technologami serwis Wired, zwycięstwo AlphaGo to spory sukces w rozwoju sztucznej inteligencji. Według ekspertów oprogramowanie jest w stanie samo się uczyć, cały czas doskonaląc grę.

Twórcy zwycięskiego komputera dostaną milion dolarów nagrody. Zapowiedzieli, że przekażą pieniądze na cele charytatywne.

Trudna gra

Go pochodzi z Chin, ale jest popularna także w innych państwach Azji. Rozgrywka odbywa się między dwoma zawodnikami, ustawiającymi czarne i białe pionki po podzielonej na kwadraty planszy. W uproszczeniu chodzi o to, by otoczyć swoimi pionkami pole przeciwnika. Według amatorów gier go jest znacznie bardziej wymagające dla komputerów od szachów, ponieważ oprócz dokonywania obliczeń i przewidywania ruchów liczy się intuicja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej